Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Dolgu Uygulamaları

Dolgu maddeleri ile uygulamalar son yıllarda teknolojik gelişmelere de paralel olarak çok çeşitlendi. Artık yüzdeki en ince kırışıklıktan yaygın bir hacim kaybına kadar çok geniş bir spektrumda dolgu uygulamaları yapılabiliyor. Yıllar içinde özellikle yüz bölgesinde oluşan derin çukurların doldurularak çizgileri düzleştirmek, yüz ovalini belirginleştirmek ve daha sağlıklı bir görünüm vermek mümkündür.

Vücuda enjekte edilen dolgu maddeler içinde en yaygın kullanılan ve en güvenli olanı hyalüronik asittir dolgulardır. Bu madde cildimizin yapısında doğal olarak da vardır. Ciltte temel görevi su tutmaktır. Yaşla birlikte derideki hayalüronik asit miktarı azalır ve cildin su tutma kapasitesi azalır, böylece deri daha kolay kırışır hale gelir. Hyalüronik asit biyolojik bir madde olduğu için bir ömrü vardır. Genelde etki süresi 1-2 yıl arasıdır. Uygulama bölgesi ve kişinin metabolizmasına göre süreler farklılık gösterebilir. Dolgu maddesi bu süre içinde vücut tarafından emilir ve tamamen yok edilir.

Kendi yağınız da dolgu maddesi olarak kullanılabilir. Bir bölgeden alınan yağ diğer bir bölgeye enjekte edilir. Ancak bu sizden yağ alımını da gerektiren bir süreçtir ve ideali ameliyathane şartlarında yapılmasıdır. Ben bu uygulamayı ancak hasta başka bir operasyon nedeniyle ameliyathaneye girecekse öneriyorum. Örneğin liposuction, meme veya yüz ameliyatı için zaten hastaneye yatacak olan kişiye aynı seansta yağ enjeksiyonu da yapılabilir. Aksi takdirde hyalüronik asit dolgular çok daha pratiktir.

Dolgular hangi bölgelere uygulanabilir?

En sık olarak dudakları belirginleştirmek için; kaşlar arası ve alındaki kırışıklıkları gidermek için; yanakla üst dudak arasında ve ağız kenarlarındaki çukurları doldurmak için kullanılır. Ancak doktorunuzun önereceği herhangi bir bölge için ve bazı durumlarda yara izlerini gizlemek için de kullanılabilirler. Unutulmaması gereken şey her kırışıklıktan dolgu maddeleri ile kurtulamazsınız. Size uygun olan yöntemin botox mu, dolgu maddeleri mi, cerrahi mi yoksa çeşitli yöntemlerin bir arada uygulanması mı olduğuna en iyi doktorunuz karar verecektir.

İşlem sırasında ağrı hissedecek miyim?

Tüm dolgu maddeleri lokal anestezik krem sürerek uygulanabilir. Enjeksiyon bölgesi ayrıca buz ile de dondurulunca hasta minimal rahatsızlık hisseder. Günümüzde dolgu maddelerinin hemen hepsinde içerik olarak uyuşturucu maddeler de vardır. Bu sebeple de işlemin rahatsızlığı oldukça alt seviyelere inmiştir. İşlem sonrası uyuşturucunun etkisi geçince genellikle ağrı kesici ihtiyacı da olmaz.

Uygulama sonrası…

Uygulamadan sonra etki anında görülür. Ancak jel kıvamında, yoğun olan maddenin dokuda su tutması ve daha homojen kıvama gelmesi takip eden günlerde olur. Yani etkinin tam olarak ortaya çıkması için 1-2 haftaya ihtiyaç vardır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]