Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Göz Altı Torbaları Neden Oluşur, Nasıl Giderilir?

Yüze yorgun ve yaşlı bir ifade veren bölgelerden birisi gözler ve çevresidir. Göz altında yıllar içinde oluşan torbalanmalar da göz çevresini yıpranmış gösteren yapılardan. Peki bu torbalar neden var? Neden bazı insanlarda çok erken denebilecek dönemlerde ortaya çıkarken bazı insanlarda geç yaşa rağmen oluşmuyor? İşte merak edilen bu sorulara cevabım aşağıda.

Öncelikle belirtmem gerekir ki göz altı torbalar olarak algıladığımız yapıların içeriği yağdır. Yani bunlar aslında yağ kesecikleridir. Hem üst göz kapağında, hem alt göz kapağında göz küresini korumak için yağ yapıları vardır. Yıllar içinde derinin ve hemen altındaki kas grubunun elastikiyeti azaldıkça belli bir gevşeme olur. İşte bu dönemde altta kalmış olan bu yağ kesecikleri görünür hale gelir. Yer çekiminin de etkisiyle adeta bu yağ dokuları fıtıklaşır ve sarkar. Yer çekiminin etkisiyle yanakların da gevşemesi ve aşağıya doğru yer değiştirmesi bu torbaların daha fazla göze batmasına neden olur.

Peki plastik cerrahlar göz altı yağ torbalarını nasıl tedavi edebilir? Bu deformasyonu tedavi edebilecek başlıca iki yaklaşım var. Torbalanmanın erken döneminde göz altı oluklar derinleşmeye başladığı aşamada bu olukları dolgularla doldurmak görüntüye olumlu etki eder. Bu oluklar, çukurluklar daha az ışık aldığı için koyu renkli gözükür. Bu da kişinin yorgun gözükmesine neden olur. Oluklar doldurulduğunda derinin bu bölgesindeki ışık yansıması da artar. Bu da göz altlarının daha aydınlık ve canlı gözükmesine neden olur.

Göz altı dolguları daha erken dönemde tavsiye etmekle birlikte deformasyon arttıkça artık dolgu ile elde edilebilecek sonuçlar sınırlı kalır. Böyle hastalarda daha fazla dolgu yapmak çoğu zaman bir çare değildir. Dolgu yapmaya devam edilirse bu sefer suni bir ifade oluşur. Sanki kirpiklerin altından yanaklar başlıyor gibi, aşırı yapılı ve genişlemiş yüz yapısına neden olunur. İşte bu durumdan kaçınmak için ben belli bir aşamadan ileri hastalarıma alt göz kapağı estetiği öneriyorum. Kısaca alt göz kapağı estetiğinde hastalara nasıl faydamızın olduğunu anlatayım. Bu işlemde hem derideki gevşeklikler giderilir, hem de fıtıklaşmış gibi duran yağ dokusu gerdirilir. Aslında yağların tamamen çıkarılması estetik olarak çok da istediğimiz bir durum değildir. Bu gözün çukurlaşmasına neden olur, çukur göz de yaşlı bakan gözdür. Yağ dokusunun yeniden organize edilmesi ve gergin durması istediğimiz canlı ifadeyle sonuçlanır. Alt göz kapağı estetiğiyle aynı zamanda göz kapağının kirpik hattında da sarkma giderilebilir. Yine yaşa ve yerçekimine bağlı gelişen bu durum da yaşlı bakışa neden olur. Alt kapak gerdirilip daha oval bir şekle getirilince bakış gençleşir. Son olarak ameliyatın kapsamını biraz daha genişleterek yanak dokusunu da yukarı doğru alıp eski yapısına kavuşturmak da mümkündür. O takdirde bizim orta yüz germe dediğimiz işlem gerçekleşmiş olur ki uzun vadeli ve bütünleyici sonuçlar için benim de hastalarıma önerdiğim yöntem bu oluyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]