Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Nasıl Birden Bire Çöktü Yüzüm?

Nasıl Birden Bire Çöktü Yüzüm?

Aynaya bakıp da yüzünüzün birdenbire çöktüğünü mü düşünüyorsunuz? Olabilir, aniden aşırı bir kilo kaybına uğramışsanız bu olasıdır. Ama çoğu zaman karşılaştığımız durum yüzün birden bire çökmediği, yavaş yavaş zaman içinde değişime uğradığıdır. Birkaç haftadır buradaki yazılarımı takip ediyorsanız göz ve göz çevresi ile ilgili yaşla oluşan değişimlerden bahsediyorum. Şimdi biraz da geri kalan kısımlar, yani alın, yanaklar, dudaklar ve dudak çevresi ve boyundan bahsedelim.

Yıllardır hastalarımda karşılaştığım yaşlanma eğilimlerini gözden geçirdiğimde elde ettiğim sonuç şu; çok değişik yaşlanma kalıpları var. Bu tamamen genlerimizle ve günlük alışkanlıklarımızın karışımı olarak ortaya çıkıyor. Kimi göz kapaklarından, kimi göz çevresinden, kimi yanaklardan, kimi de boyundan daha fazla şikayetçi. Ama altta yatan ortak nokta zamanla tüm bu dokuların yerçekimine yenik düştüğü.

Alında ortaya çıkan enine çizgiler aslında tamamen kaşları kaldırma mimiği ile ilgili. Bazı kişiler kaş mimiklerini normal konuşma esnasında çok kullanır. Bu kişilerde alında enine çizgile çok erken yaşta oluşabilir. Çaresi düzenli bot0ks yaptırmaktır. Bot0ks etkisinde mimikler daha az kullanılacak hatta bu alışkanlık yerleşirse giderek bot0ks ihtiyacı azalacaktır. Bazen de alın derisi yağlı ve kalındır. Bu tür cilt yapısında kırışıklıklar çok çabuk oturabilir. Özellikle erkeklerde gördüğümüz bu durumda eğer çizgiler çok derinse dolgu ile tedavi gündeme gelebilir.

Yaşla birlikte yanak derisi eski gergin kıvamını kaybeder. Aşağı doğru yanaklar sarkar. Bu sarkma nedeniyle dudak kenarlarındaki oluklar belirginleşir. Bu da yorgun bir ifade yaratır. Bu yorgun ifadeyi gidermenin en iyi yolu yer çekiminin etkisini tersine çevirmek, yani sarkan dokuları ait oldukları alana iade etmektir. Bu söylediğim orta yüz germe ameliyatıyla, ya da duruma göre tam bir yüz germe ameliyatıyla yapılabilir. Ama henüz başlangıç aşamasında ve hastanın yaşı da daha gençse uzun yıllar dolgu yöntemleri ile de oldukça tatmin edici sonuçlar elde edilebilir.

Dudak çevresi yaşı en çok belli eden bölgelerden birisidir. Burun tabanıyla dudak kıvrımı arası mesafe yaşla artar. Aynı zamanda üst dudaklar içe doğru kıvrılır, hacim kaybeder ve incelir. Üst ve alt dudak çevresinde ince çizgiler ortaya çıkar, deride yıpranmış bir görünüm vardır. Farklı kişilerde farklı sıkıntılar ön planda olabilir. Eğer üst dudak mesafeniz uzamışsa en etkili yöntem burun tabanına yapılacak bir kesi ile burada kısaltma işlemi yapılmasıdır. Bu hem nispeten basit bir yöntemdir, hem de eş zamanlı olarak üst dudağın kalınlaşmasına ve şekillenmesine neden olur. Bu nedenle de “dudak lifting” de denen bu işlem son yıllarda giderek sıklaşmaktadır. Dudak çevresindeki çizgiler ve yıpranmışlık için benim en iyi çarem bot0x ve deriyi nemlendirecek türden “nem aşılarıyla” bu bölgeyi yenilemektir. Bu ikili tedavi sonucunda oldukça iyi etkiler ortaya çıkar.

Son olarak bahsetmem gereken bölüm, boyun. Aslında burayı ilerde ayrı bir yazı konusu olarak da gündeme almak gerekir. Ama kısaca şöyle söyleyeyim; yüz ve boyun birlikte ele alınmalıdır. Bir bölgeye müdahale edip diğerini bırakırsanız bu sefer arada bariz bir fark olur ve daha çok göze batar. O yüzden klasik bir yüz germe işleminde ben her zaman az veya çok boyun bölgesine de dokunurum. Boyun, vücuttaki en hareketli bölgelerden birisi olduğu için gevşemeye çok elverişlidir ama yine de etkin bir germe sağlayacak 2-3 ayrı teknik vardır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]