Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Boyun Kırışıklıkları

Boyun Kırışıklıkları

Boyun yüzümüzde en son yaşlanan bölgedir. Genelde bu bölgenin problemi iki şekilde ortaya çıkar. Boyun derisi ince hastalarda alttaki adalenin gevşemesi ve hareketi dışarıdan rahatsız edecek derecede belli olabilir. Bu durumda boyunda yukarıdan aşağıya uzanan iki paralel kat oluşur. Deri gevşekliği de duruma eşlik edince problem hasta için daha belirginleşir. Daha kilolu ve boyun derisi kalın olan hasta grubunda ise boyunda deri katlantı alanlarında enine çizgilenmeler oluşur.

Boyunda uzunlamasına çizgiler alttaki kasın kenarlarının görünür hale gelmesinden kaynaklanır. Tedavide en basit yöntem kasın bir miktar gevşemesinin sağlanmasıdır. Böylece kas kenarları daha az fark edilir hale gelir. Botulinium toksini boyun kaslarını gevşetmekte de en sık kullandığımız yöntemdir. Deri gevşekliğinin eşlik ettiği durumlarda fazla deri de çıkarılmadan iyi bir sonuç almak mümkün değildir. Derinin çıkarılması ancak cerrahi yolla olur ki bu ameliyatın adı da boyun germe ameliyatıdır. Yara izleri tamamen kamufle edilebilecek şekilde kulak arkası, saç içi gibi alanlarda saklanır. Gevşek deri de kulak arkasından çıkarılır. Kas gevşekliği olan hastalarda çene altından yapılan 3-4 cm. küçük bir kesi ile girilerek kaslara da gerginleştirici dikişler konabilir.

Boyundaki enine katlantıların tedavi edilmesi daha zordur. Botulinium toksini burada da kısmen işe yarar ve enine çizgileri biraz daha açabilir. Ağır ve enine katlantıları gelişmiş bir boyunda ameliyat ise pek başarılı olmayacaktır. Eğer hasta kiloluysa kilo veridikten sonra cerrahi için değerlendirmek daha akıllıcadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]