Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Fraksiyonel Karbondioksit Laser

Karbondioksit laserin estetik alanındaki uygulamaları 1980’li yıllara kadar uzanır. Bu tarihlerden itibaren teknolojik gelişmelere paralel olarak tedavinin yan etkileri azaltılmış, hastalar için daha uyumlu hale gelmiştir.

Fraksiyonel CO2 laser ile hangi durumlar tedavi edilebilir?

  • Fraksiyonel CO2 laserlerin en sık kullanıldıgı alan cilt gençleştirme uygulamalarıdır. Deride güneşin yarattığı tahribatın ve lekelerin giderilmesinde fraksiyonel CO2 laserler etkili olarak kullanılır. En sık güneşe maruz kalan yüz, boyun, göğüs dekoltesi ve el sırtı gibi bölgeler yoğun kullanım alanlarıdır. Fraksiyonel CO2 laser cilde iki şekilde etki eder. Birincisi cildi soyarak yeni deri oluşumunu sağlar. Bu sayede cildin yenilenmesi (rejuvenasyon) gerçekleşir. İkinci etki daha derindedir. Derinin derin tabakalarına kadar ilerleyen laser ışını burada kolajen yapan hücreleri uyarır ve derideki kolajen miktarını arttırıcı yönde etki sağlar. Artan yaşla birlikte derimizdeki kolajen miktarının azaldığını düşünürsek laserin bu etkisi cilt sağlığı için çok önemlidir. Kolajendeki artış aynı zamanda ciltte lifting etkisi yaratır. Gözenekleri sıkılaştırır. Tüm bu etkiler bir bütün halinde cildin gençleşmesine katkıda bulunur.
  • Kadınlarda özellikle doğum sonrası ortaya çıkan lekelerin tedavisinde de fraksiyonel CO2 laserler kullanılmaktadır. Laser ışınları pigment hücrelerinde depolanan ve lekeye sebep olan maddeleri dağıtarak daha homojen bir cilde kavuşmanızı sağlar. Gerek kırışıklık tedavisi, gerek leke tedavisi amaçlı kullanımda ortaya çıkan ikinci bir etki de cildin tazelenmesidir. Bu sayede daha diri ve genç bir cilde kavuşmak mümkündür.
  • Fraksiyonel CO2 laser sivilce ve yara izlerinin tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılmaktadır.  Sivilce izi tedavisinde de fraksiyonel CO2 laser yeni bir kapı açmıştır. Eskiden dermabrazyon yöntemi sivilce izi tedavisinde altın standarttı. Ancak laser teknolojisi klasik dermabrazyon yöntemini pek çok açıdan geride bırakmıştır.
  • Fraksiyonel CO2 laser ile son yıllarda etkili olarak tedavi edilen bir alan da cerrahi yara izleridir. Kolejden yapımını düzenleyici etkisiyle özellikle erken dönemde yara izlerine müdahale edildiğinde eskisine oranla daha az miktarda kabarık yara izi problemiyle karsılaşıyoruz.

Uygulama nasıl yapılır?

Kliniğimizde fraksiyonel laserle tedaviden 60 dakika önce ağrı hissini gidermek için uyuşturucu kremler uyguluyoruz. Bu kremler oldukça etkilidir ve hastanın rahatlığı açısından gereklidir. Uygulanacak bölge ve amaca göre işlem 20-30 dakika arasında sürer. Laser ışınının zararlı etkilerinden korunmak için özel göz koruyucuları kullanılmalıdır. İşlem sırasında soğuk hava uygulaması hastaları rahatlatan bir başka etmendir. Bu hususlara dikkat edildiğinde ortalama bir hasta işleme bağlı rahatsızlık seviyesini 10 üzerinden 4 olarak nitelendirmektedir. İşlemden sonra uygulanan nemlendirici kremler ve soğuk tamponlar yaklaşık 30 dakika içinde hastanın tamamen rahatlamasını sağlar. Hasta makyaj yapıldıktan sonra eve gitmeye hazırdır. Evde yapılması gereken ilk birkaç gün nemlendirici kremlerle ve soğuk kompreslerle cildi rahatlatmaktır. İlk 3-4 gün belirgin olan kızarıklık giderek hafifler ve kaybolur.

Laser yüz germe ameliyatı yerine geçer mi?

Hayır, laser ciltte gençleşme yaratabilir ama yüz germe ameliyatında cilt altı sarkmış dokuların da toparlanması sağlandığı için daha kapsamlı bir iştir. Ancak yüz germe ihtiyacı olan hemen her hastanın cildin yüzeysel yıpranmışlığı ile ilgili de problemi vardır ve ameliyat sonrası laser adayıdırlar. Böylece hem derinden hem de yüzeysel olarak tam bir gençleşme sağlanabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]