Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Burnunuz sonradan düşmez. Bir problem varsa başından beri vardır.

Burnunuz sonradan düşmez. Bir problem varsa başından beri vardır.

Burun estetiğiyle ilgili sık konuşulan efsanelerden birisi de burnun ameliyattan sonra düşebileceği yönündeki endişelerdir. İyi yapılmış bir ameliyatın daha sonradan düşmesi, büyük bir şekil değişikliğine uğraması ancak iki durumda söz konusu olacaktır. Bunlardan bir tanesi sizin elinizdedir. Diğeri de ameliyatın iyileşme aşamasından doktorunuzun kontrol edebileceği bir durumdur.

Size önce bir rinoplasti ameliyatının temel prensiplerinden bahsedeyim: Bu ameliyatta biz temel olarak burnun iskeletini, yani kemik ve kıkırdak yapısını şekillendiririz. Yeni bir iskelet yapı ortaya çıkarırız. Daha sonra da bu iskelet yapının üzerine cildi örterek dokuların yeni formuyla iyileşmesini bekleriz. İyileşme süreci kişiden kişiye farklı olsa da altta yatan kemik ve kıkırdak iskelet bozulmadığı sürece istediğimiz formu elde ederiz. Ameliyattan sonra elde edilen formu koruması amacıyla yapışkan bantlar ve alçı kullanılır. Genelde 5-6 günlük böyle koruyucu bir uygulama sonrası doku iyileşme süreci de başlar.

Bahsettiğim bu iskelet-kemik yapının değişikliğe uğraması ve “düştü” denebilmesi için erken iyileşme döneminde bir darbe gelmiş olması ihtimal dahilindedir. Henüz tam olarak iyileşmemiş kıkırdak ve kemik dokular darbenin etkisiyle kolaylıkla deforme olabilirler. Benim ameliyat sonrası erken dönem için hastalarıma tavsiye ettiğim iyileşme süresi genelde 1.5-2 aydır. Bu süre sonunda artık kırık kemikler iyileşmiştir. Kıkırdak dokusu yeni şekli ve pozisyonunda nedbeleşmiştir ve kolay kolay deformasyona uğramaz. Bu süreden sonra burna gelen herhangi bir darbenin zarar verme riski ameliyat olmadan önceki riske yakındır. Yani siz hiç ameliyat olmamış halinizde bile sert darbelere maruz kalınca burnunuz deforme olabilir. Dolayısıyla erken dönemde burnunuzu darbelerden koruyun. Bu sizin elinizdedir.

Burunda sonradan deformasyona ve burun sırtında çökmeye neden olan bir etken de septum dediğimiz kıkırdak yapıya müdahale edildiği durumlarda bu yapının istenmeyen bir şekilde zarar görmesidir. En sık nedeni septum ameliyatı için işlem yapılan alana sonradan kan birikmesi ve bu durumun da kıkırdağa zarar vermesidir. Tabii ki cerrahınız bu alanda yaptığı ameliyatı bileceği için böyle bir ihtimal gerçekleşmesin diye sonraki kontrollerinde gerekli özeni gösterecektir. Eğer kan birikmesi oluşuyorsa bunu boşaltacaktır.

Hastaların pek çoğunun “sonradan burnum düşer mi?” diye endişesi yukarıda anlatmaya çalıştığım iki nedene dayanır. Ancak daha sıklıkla karşılaştığımız durum şudur: Burnun şekillendirilmesi başından beri sorunludur. Yapılan kesiler, kıkırdağın şekillendirilişi dokuların korunması başından beri uygun değildir. Teknik olarak bu yetersizlik ileride şekil ile ilgili problemlere yol açacaktır. Ama hastalar ameliyattan sonra ilk haftalar içinde burun şiş olduğu için mevcut problemin farkında değildir. Haftalar içinde şişlikler azalır ve problem ortaya çıkar. Hastaların sonradan burnum düştü dediği durumların çoğunda baştan beri bir problem vardır ve şişliklerden ötürü bu problem gizli kalmıştır. İlerleyen dönemde hasta burnundaki değişiklikleri daha fazla fark eder.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]