Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Çok Kilo Aldın, Liposuction Yaptırabilirmiyim?

ÇOK KİLO ALDIM, LİPOSUCTİON YAPTIRSAM DİYORUM

 

Son dönemde fazla kilo almış olabilirsiniz. Ufak bir liposuction ameliyatı ile bu kilolarınızdan kurtulmaya ne dersiniz? Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Ama sakın… Siz de lütfen çok sık yapılan bir yanlışa düşerek liposuction ameliyatı ile kilolarımdan kurtulurum diye bir beklenti içine girmeyin. Bunun bedeli ağır olabilir.

Eskiden, yani ben genç bir plastik cerrahken J liposuction ameliyatı ideal kiloda veya ideal kilosuna yakın kişilerde diyetle düzelmeyen vücut bölgelerine uygulanabilecek bir yöntem olarak öğretilmişti. Bunlar neler olabilir; diyet yaptınız, kilo verdiniz ama karın bölgenizdeki fazlalık tam olarak geçmedi. Ya da basenleriniz sizi rahatsız ediyor. İşte bu durumda plastik cerrahınıza gözükmenizde fayda olabilir idi. Sonra “madem liposuction ile fazla yağlardan kurtulabiliyorum neden vücudumdaki tüm fazla yağlardan birden kurtulmayayım ki” gibi bir süreç gelişti. Bu da tepeden tırnağa kol, sırt, bel, karın, bacak her tarafa liposuction yaptırmak şeklinde ortaya çıktı. İşin acı tarafı bu ameliyatları yapmaya gönüllü doktorlar da bulundu. Bir seferde 10,15 20 litreye varan yağ alma işlemleri yapılır oldu. Bu yöntem benim anlayışımda hala daha estetik bir sonuç için kabul edilebilir sınırların ötesinde riskler taşıyor. Bu amaçla gelen hastalarıma neden bu ameliyatı olmamaları gerektiğini anlatıyorum.

Eğer fazla kilonuz varsa en sağlıklı yol diyet ve sporla zayıflamanızdır. Bazı kişilerde çok daha fazla bir kilo problemi olabilir. Bu durumda da genel cerrahi uzmanlarının giderek daha sıklıkla gerçekleştirdiği zayıflama cerrahisi ameliyatları vardır. Eğer zayıflamak için ameliyat olmanız gerekiyorsa sizin olmanız gereken ameliyat türü bu tür bir ameliyattır. Zayıflama ameliyatından sonra vücudunuz belli bir süre içinde kilo verecektir. Kilo verme süreciniz sonuna geldiğinde vücudunuzda istemediğiniz deformasyonlar ortaya çıkmış olabilir. İşte biz plastik cerrahlar bu noktada devreye gireriz. Yani aslında sizi zayıflatmak bizim işimiz değildir. Siz zayıfladıktan sonra ortaya çıkan deformasyonlarla ilgilenmek bizim işimizdir. Şunu da belirtmem gerekir ki zayıflama ameliyatlarıyla aylar içinde yavaş bir kilo vermek ile liposuction ile birden bire 20 litre yağ kaybına uğramak arasında metabolik açıdan çok büyük fark vardır. Vücut ani değişiklikleri sevmez.

Bir de hastalar tarafından yanlış anlaşılan bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Vücudunuzdan 10 litre yağ alındığında 10kilo birden zayıflamış olmuyorsunuz. Liposuction ameliyatı gereğince yağ dokusunu alabilmek için önceden dokusu özel bir serum ile sulandırmak gerekir. Sonra bu su ile birlikte yağ dokusu emilir. Yani o 10 litrenin içerisinde bizim ameliyata başlarken vermiş olduğumuz sıvı da vardır. Net olarak alınan yağ belki 2-3 litredir. Ve bu 2-3 litre yağ da hala sizi 2-3 kilo zayıflatmaz. Çünkü yağ dokusunun özgül ağırlığı sudan daha hafiftir. Buda sizin gerçekte 2-3 kilodan daha az tartıda hafifleyeceğiniz anlamına gelir.

O zaman liposuction ameliyatını hiç düşünmeyelim biz dediğinizi duyuyorum. Hayır, düşünün. Eğer ideal kilonuzda veya ideal kilonuza yakınsanız. Tüm çabalarınıza rağmen belli bölgelerde yağlanmanız geçmiyorsa. Sadece bu bölgelere yönelik olacağınız bir ameliyat sizi memnun edecektir. Doğru hastaya doğru uygulama her zaman sizin için en iyisidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]