Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Gamze Estetiği

İnsanın görünümü ile ilgili isteklerinin ulaştığı boyutlar sınır tanımıyor. Plastik cerrah olmanın getirdiği en büyük sorumluluk belki de bu isteklerin makul olarak karşılanabilecek olanlarını ayırt etmek ve hastaları bilgilendirmek olmalı. Öte yandan hastalarımızdan gelen taleplerin cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemlerle nasıl karşılanabileceği konusunda araştırmalar yapmak, yöntemler geliştirmek de biz cerrahların yaratıcı taraflarını geliştiriyor.

Yanaktaki bir gamze gülümsemeye ayrı bir ifade, tatlı ve hafif muzur bir anlam katabilir.  Gülümsemenin içtenliğini arttırabilir. İtiraf etmem gerekir ki eşimle ilk tanıştığımda beni en çok etkileyen şey gülümserken yanağındaki gamzeleriydi. Ve insanlar plastik cerrahinin sınırlarını zorlarcasına gamze estetiği talepleriyle ortaya çıkmaya başladılar. Sadece yanaklarda mı? Hayır, çenede de gamze olabilir hatta daha seksi bir vücut hattına sahip olmak isteyenler bellerine; bel ile kalçanın birleştiği noktada Venüs gamzelerine sahip olmak istediler.

Teknik açıdan bakılacak olursa gamze alttaki doku ile üstteki deri arasında ortaya çıkan bir yapışıklık nedeniyle oluşur. Burada deri ile alt doku birbirine yaklaşır ve bir tür yara dokusu ile köprü kurar. O halde deri ile altındaki dokuyu birbirine yaklaştıracak ve nedbeleşme sağlayacak bir yöntem ile gamze oluşturulabilir. İşte tam da terim olarak dimpleplasti denen gamze oluşturma yöntemi bu metoda dayanıyor. Yanak içinden yapılan küçük kesilerle gamze istenen noktada bir düğüm oluşturuluyor. Bu düğüm oradaki yağ ve kas dokusunu sıkıştırarak biraz erimeye ve nedbeleşmeye sebep oluyor. Ve işte size istediğiniz yerde gamze.

Tersi de mümkün mü? Yani gamze giderme estetiği de var mı diye merak edecek olursanız; evet o da mümkün. Bu sefer de deri ile alttaki dokuyu bir birinden ayırmanız gerekir. Bu yapışıklıkları kapalı yöntemlerle çözdükten sonra tekrar nedbe oluşmasını önlemek için de biraz araya yağ dokusu verebilirsiniz. İyileşme döneminden sonra yağ arada bir tampon vazifesi görerek dolgunluk sağlayacaktır.

Klasik olarak estik cerrahi ya yaşlanma bulgularını geriye döndürmek ya da gelişimsel olarak standartlardan farklı olan yapıları standarda getirmek (örneğin küçük olan memeleri büyütmek ya da kemerli bir burnu düzleştirmek) için yapılırdı. Şimdilerde bir basamak sonrasına geçiliyor. Yani isteğe bağlı değişiklikler. Gamzesiz yanağa gamze gibi.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]