Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Gözler mi Yüz mü Daha Önce Yaşlanır?

GÖZLER Mİ YÜZ MÜ DAHA ÖNCE YAŞLANIR?

 

Bu sorunun cevabını duraksamadan vermek son derece zor. Gözleri yüzün bütününden ayırabilir miyiz? Bence “hayır”. O halde hangi kısmın daha önce yaşlandığından çok ne tür bir düzeltme işleminin kişi için en çok fayda sağlayacağına odaklanmak gerekli.     Bir kişinin mutlu mu, üzgün mü, öfkeli mi olduğunu gözlerinden anlamak mümkündür. Duygularımızı dışa vurduğumuz en önemli mimiğimiz göz ve göz çevresinde oluşuyor aslında. Bu nedenle yer çekiminin ve yaşın etkisi her bölgeye aynı davransa da göz çevresinin gençleştirilmesine yönelik işlemler bence daha belirgin etki ortaya koyuyor.

Bu felsefe aslında bana başvuran hastaları daha ilk değerlendirdiğim andan itibaren yolumu aydınlatır. Yani yüzdeki yaşlanma bulgusunu ilk düzeltmek istediğim alan çok büyük oranda gözler ve göz çevresidir. O yüzden birkaç haftadan beri yazılarımda bu bölgeyi konu olarak işliyorum. Göz çevresini yoluna koymadan yüze devam etmek çok olası değil.

Gözler ve göz çevresi ile ilgili odaklanmamın ikinci bir nedeni daha var. Bu bölgeye yapılacak nispeten basit sayılabilecek işlemler ile epey fark yaratmak mümkün. Böylece bana başvuran hastanın estetik müdahalelerle ilgili korkularını ve çekincelerini ufak dokunuşlarla yavaş yavaş gidermiş oluyorum. Hasta ileri senelere ihtiyaç duyabileceği daha büyük müdahalelere psikolojik olarak hazır hissediyor. Ne demek istediğimi bir karşılaştırma yaparak anlatayım. Kaz ayağı bölgesindeki gülümsemeye bağlı çizgiler ve kaşların arasındaki kaş çatma çizgileri nispeten daha kolay botoks müdahaleleri ile düzeltilebilir. Bu bölgelerdeki botoks müdahalesinin sonuçlarının uzun süreli ve nekahat dönemli cerrahi işlemlerden bile daha üstün olduğunu düşünüyorum. Aynı şekilde üst göz kapağında meydana gelen sarkıklığın ve torbalanmanın cerrahi olarak giderilmesi yaklaşık 45 dakika süren ve hastanın akşam eve gittiği bir işlemdir. Ortalama dört gün sonra bantlar çıkartılır ve sosyal yaşantı normale döner. Boyundaki sarkıklıkların giderilmesi için yapılacak bir boyun germe ameliyatı daha uzun sürer, hastalar genelde bir günü hastanede geçirir ve sosyal hayatlarına dönmeleri biraz daha uzun olabilir.

Tüm bu anlattığım sebeplerden ötürü göz çevresinde gerçekleştirilen cerrahili veya cerrahisiz müdahaleler benim uygulamalarımda daha sık olarak gerçekleşiyor. Bu sadece benim uygulamalarım için de geçerli bir durum değil. Bütün dünyada durum benzer. İkinci bir nokta da, göz çevresi müdahalelerinde hasta yaşı çok daha gençtir. Örneğin, botoks veya dolgu gibi işlemler artık otuzlu yaşların başında uygulanırken, otuzlu yaşların sonuna doğru cerrahi işlemler yapılan hasta grubu vardır. Yanaklar, dudak çevresi veya boyun gibi yüze ait diğer bölgelere bakacak olursak müdahale yaşı kırklı yaşların sonu veya ellili yaşlar olarak öne çıkıyor.

Burada vermek istediğim bir bilgi de otuzlu ve kırklı yaşlarda, yani nispeten erken dönemde göz kapağı estetiği planlamak isteyen hastaların daha ileri yıllarda, örneğin 60 yaşına geldiğinde ikinci kez bir göz kapağı müdahalesi geçirme ihtimalleri olduğu. Ne de olsa estetik ameliyatlar saati geri alıyor ama saati durdurmuyor. Sizi ilk ameliyatınızdan yirmi sene kadar sonra tekrar belli sıkıntılarla doktorunuza başvurabilirsiniz. Oysa Yüz germe türü ameliyatlar genelde bir kez uygulanıyor. Tabii bunun da istisnaları mümkün. Son bir nokta; tüm bu ameliyatlar aynı hastaya iki kez uygulanabilir. Yani eğer ihtiyacınız varsa göz kapaklarınız tekrar ameliyat edilebilir veya yüzünüz tekrar gerilebilir. Ehil ellerde bu durum bir sakınca doğurmayacaktır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]