Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Hem Bacak, Hem Kol Gerilir mi?

 

HEM BACAK HEM KOL GERİLİR Mİ?

 

Özellikle aşırı kilo vermiş kişilerin veya belli bir yaşın üzerindeki kişilerin en çok rahatsız oldukları bölgelerdendir kollar ve bacaklar. Elinizle tutup sıkıştırınca ne kadar da güzel, gergin duruyorlar değimli? Hem bacağınızı hem de kolunuzu germek aynı zamanda mümkündür tabii. Ama ameliyat sonrası oturup kalkmak açısından rahat hareket etmek açısından bunlardan sadece bir tanesi ameliyat olduğunda bile sıkıntı yaşamanız olasıdır. Dolayısıyla aynı seansta kol ve bacak germe işlemini önermiyorum.

Kimler kol ve bacak germe ameliyatı için adaydır. Dilerseniz önce bu sorunun cevabını vereyim. Sonra da bu tür ameliyatlarda nasıl bir strateji izlemek gerekir ona bakalım. Kol ve bacak germe ameliyatları plastik cerrahide en sık yapılan ameliyatlardan değildir. Hatta her plastik cerrah bu ameliyatları yapmaz. Ya yeterli tecrübesi olmadığından ya da sevmediğinden yapmazlar. Ben ise yıllar önce bu tür ameliyatlara ihtiyacı olan hasta grubuyla karşılaştım ve onlara yardımcı olmaya başladım. İki temel hasta grubu kol ve bacak germe işlemi için adaydır. Birincisi atmış yaş üzeri diyebileceğim, genetik olarak da dokuları son derece gevşek ve sarkmaya müsait hasta grubudur. Yıllar içinde deride gevşeme ortaya çıkmıştır. İkinci grup ise giderek daha fazla sayıda gördüğümüz aşırı kilo vermiş hasta grubu. İster zayıflama ameliyatlarıyla, ister diyet ve sporla 40-50 kilo, hatta daha fazlasını veren kişilerle daha sık karşılaşıyoruz. Bu hastalar genç yaşlarda da olabiliyorlar. Kilo verme sonrası kollar ve bacaklar vücudun diğer bölgeleriyle birlikte sarkmış olabiliyor.

Kol germe ameliyatı genelde koltuk altından dirsek seviyesine kadar gevşemiş olan derinin çıkartılıp kalan derinin gergin bir şekilde yeniden dikilmesi işlemidir. Yaşı genç kişilerde kolda oluşabilecek iz endişe kaynağı olabilir. Ama daha ileri yaşta hem izler daha makul iyileşiyor hem de hastaların temel beklentisi görüntünün düzeltilmesi yönünde oluyor. Erken dönemde doğal olarak kol hareketlerinde biraz zorluk yaşanabilir. Ama düzenli soğuk uygulama ve istirahatle bu sorun hızla geçecektir. Baak germe ameliyatının da felsefesi aynıdır. Uyluk kesiminde yer alan sarkmış deri dokusu uyluğun iç tarafından diz seviyesine kadar yapılan bir kesi ile gerdirilir. Bu ameliyattan sonra da oturmak kalkmak ve yürümekle ilgili başlangıçta zorluklar olabilir. Ameliyata bağlı izler genç yaş grubunda, özellikle mini etek giymek isteyeceklerde sıkıntı yaratabilir.

Yukarıda bahsettiğim her iki grup hastada sorun genelde sadece kol ve bacaktan ibaret değildir. Hem 60 yaş üzeri grupta, hem de aşırı kilo vermiş grupta aynı zamanda karın, meme, yüz bölgesinde de gevşeme söz konusu olabilir. Dolayısıyla tekrar başlığa gelecek olursak; ben kol ve bacak germe ameliyatlarını eş zamanlı olarak öneren bir doktor değilim. Tercihim bu hastalarda kol ameliyatını ya tek başına ya da ihtiyaç varsa başka bir bölge ameliyatı ile birlikte yapmak. Örneğin karın veya göğüs gibi. Aynı şekilde bacak germe ameliyatını da kol ile kombine etmek yerine ya tek başına yapmayı ya da başka bir bölge ile kombine etmeyi öneriyorum.

Son olarak bu ameliyatları geçirmeyi düşünen özellikle aşırı kilo vermiş hastalara bir önerim var. Ameliyatınız için ideal zaman kilo verme sürecinizin sonuna geldiğiniz zamandır. Eğer daha önce ameliyat olur ve sonra kilo vermeye devam ederseniz muhtemelen vereceğiniz kilo miktarına bağlı olarak ameliyat bölgesinde belli bir oranda gevşeme tekrar ortaya çıkabilir. Bu söylediğim sadece kol ve bacak için de geçerli değildir. Göğüs, karın gibi tüm germe işlemleri için geçerli bir kuraldır. Daha fazla kilo veremeyen ama belli bir deformitesi de oluşmuş hastalar için bazen liposuction ile şekillendirerek germe işlemlerinin yapılması daha faydalı olabilir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]