Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Kalın Derili Burun Estetiği

Pek çok plastik cerrah kalın derili burunlara estetik ameliyat yapmayı istemez. Bunun en başta gelen nedeni ameliyat sonucu istenen neticenin kalın derili burunda elde edilmesinin güçlüğüdür.

Aslında olay basitçe şöyle anlatılabilir; biz plastik cerrahlar burun estetiği sırasında burna ait kıkırdak ve kemik dokuları şekillendiririz. Gerekirse fazlalıkları çıkartır veya eksikleri tamamlarız. Ya da şekillendirici yöntemlerle kıkırdak ve kemiklerin istediğimiz şekli alması için uğraşırız. Estetik burun ameliyatlarında müdahale etmediğiz alan deridir. Deri altta yapılan işleme göre zaman içinde kendiliğinden şekil alır. Eğer deri ince ise alttaki kıkırdak ve kemik dokuya verilen şekli daha net gösterecektir. Eğer deri kalınsa alttaki dokulara verilen şekil istendiği gibi ortaya çıkmayacaktır.

Kalın derili burun ameliyatlarından kaçınılmasında ikinci bir neden ise böyle burunlarda genellikle gözenekler geniş, yağ aktivitesi fazladır. Burun deliği ve burun şeklinin düzeltilmesi gereken ameliyatlarda işte bu kalın deriye kesi yapmak gerekir. Ancak böyle kalın deriler yara izi açısından da pek istenen kalitede iyileşmeyi sağlayamaz. Hastalar yara izlerinden de şikayetçi olabilirler.

Bu kadar olumsuz özellikten bahsettikten sonra bir de ülkemizdeki gerçeklerden bahsedelim. Bizde ırk olarak kalın burun derisi olan kişi sayısı fazladır. Özellikle erkek hastalarda bu daha sık görülen bir durumdur.

Böyle hastaları ben ameliyat etmiyor muyum?

Böyle hastaları ameliyat ediyorum. Bir defa hastaya ameliyatın sınırları iyi anlatıldıktan sonra zaten hastalarımın büyük kısmı operasyon sonrası beklentilerini gerçekçi olarak kurguluyor. İkincisi hastanın derisinin kalın olduğu tespit edildiğinde ameliyatta yapılacak kıkırdak ve kemik müdahale normal bir hastaya göre daha radikal gerçekleştirilip deri faktörüne göre bir plan yapılabilir. Ve son olarak bazen deriyi de ameliyat sırasında inceltmek mümkündür. Son derece dikkatli bir şekilde yapılması gereken bu işlemle derinin bir miktar incelmesi de sağlanabilir.

Son olarak belirtmeden geçmeyeyim bir de yukarıda tarif ettiğim durumun tam tersi yani ince burun derili hastalarda burun estetiği yapmak da zorlayıcı olabilir. Bu durumda da ince olan burun derisi altta kıkırdak ve kemik yapıya ait tüm detayları ortaya koyacağı için şekil bozuklukları ve düzensizlikler göze batabilir. Bu durumla ilgili detayları da bir başka yazı konusu olarak ele alabilirim.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]