Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Kaş Çatma Çizgileri

 Kaş Çatma Çizgileri

Bu çizgilerin yaşla, yaşlanmayla ilişkisi pek yoktur. Kimi zaman yirmili yaşlarda bile kaşların arasında yer alan bu kızgınlık çizgileri belirgin olabilir. Bazen fıkra anlatırken bile kaş çatma çizgileri belirgin olan kişilerle karşılaşmak mümkün. Çoğu zaman bu bir alışkanlık teşkil etmiş oluyor. Bir de uzun süre bilgisayar başında olan insanlarda veya kitap, gazete okurken kaşlarımızı farkında olmadan çatıyoruz. Bu durum bir alışkanlık olabileceği gibi bir görme kusurunun habercisi de olabilir. Ben bu durumdaki hastalarımı bir göz doktoruna kontrol için yönlendiriyorum. Erken yaşlarda ortaya çıkan böyle alışkanlıklar daha ileri yaşlarda ciltte kalıcı çizgilenme ve çukurlara neden olabilir.

Tedavide benim tercih edeceğim yöntem öncelikle mevcut kaş çatma alışkanlığı ciltte kalıcı çizgilenmelere neden olmadan erken dönemde müdahale etmektir. Günümüzde botulinium toksini uygulamalarında yirmili yaşlarda bile önleyici tedavi mümkündür. Erken yaşlarda hastaların sürekli uygulama yaptırmaları gerekli değildir. Sadece mevcut alışkanlığı kırmak kasları birkaç ay gevşetmek için yapılan yılda bir veya iki uygulama çizgilerin derinleşmesini ve kalıcı olmasını engelleyecektir. Otuzlu yaşların sonuna doğru ve kırklı yaşlarda yılda 2-3 botoks uygulaması ile hastalara yardımcı olmak mümkündür.

Kaş arasına yapılan botoks uygulamaları hem kaş çatma çizgilerinin yumuşamasına sebep olur, hem de kaşlar arasındaki derinin daha gergin görünmesini sağlar. Bu da hastaya dinlenmiş taze bir görünüm kazandırmada yardımcıdır. Aynı zamanda bu alanın aydınlanması ifadeyi de yumuşatacağı için hastanın karşısındaki kişi tarafından olumlu algılanır. Kaşların arasındaki adale gruplarının yapısı iyi bilinir ve uygun dozda ilaç yapılırsa maske yüz veya şaşkın ifade tarzı istenmeyen sorunlar hastalarda ortaya çıkmaz.

Biraz daha ileri yaş gruplarında eğer kaş aralarında botoksla düzeltilemeyecek derinlikte çizgiler ve çukurlar da varsa bu durumda botoks uygulaması sonrası bir miktar dolgu ile takviye de güzel sonuçlar veriyor. Dolgu ile birlikte elde edilen sonuçlar da daha uzun süreli olacaktır. Botoks ve dolgunun kaş arası bölgede kullanımından sonra cerrahi yöntemle tedaviye neredeyse hiç ihtiyaç duymadığımı söyleyebilirim.

[Toplam:1    Ortalama:1/5]