Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Lazer Lipoliz

Son yılların en popüler konularından birisi laser (lazer) lipoliz. Popüler olmasının yanında herkesin kendine göre tanımladığı terminolojisi nedeniyle internette ya da yazılı mecrada konuyla ilgili bilgilenmek isteyenlerde kafa karışıklığı yaratan bir konu. Ben burada size en yalın haliyle konunun ne olduğunu ve laser liposuction, vaser liposuction gibi yöntemlerden nasıl ayrıldığını anlatacağım.

Öncelikle lipoliz kavramı nedir?

Lipoliz, yağ hücrelerinin tahrip edilerek öldürülmesi işlemidir. Zayıflamak, incelmek isteyen kişilerin yakından tanıması gereken bir kelimedir. Yağ öldürme işlemini eğer özel bir laser cihazından elde edilen laser enerjisi ile gerçekleştirirseniz, buna laser lipoliz deniyor. Yağ hücrelerini tahrip etmek için başka yöntemler de kullanılabilir. Klasik olarak en eskiden beri kullanılan cilt altına çeşitli kimyasal ajanlar enjekte ederek yağ hücrelerinin olumsuz etkilenmesine neden olunur. Böylece bölgesel incelme sağlanmaya çalışılır. Bu yöntemin adı mezoterapidir. Mezoterapi ile belli bir sonuç elde edebilirsiniz ama gerçek anlamda mezoterapiden yarar gören çok az hasta tanıdım. Eğer yağ hücrelerini soğuk ile dondurarak tahrip ederseniz buna soğuk lipoliz denir. Bu yöntemin geçerliliği ispatlanmıştır. Ama herkese uygun yöntem olmayabilir. Sonuçta yağlı bölgelerdeki incelme belirli oranlarda olabilir. Laser lipoliz, ucunda laser enerjisi olan çok ince bir kanülün cilt altından girerek sorunlu bölgede gezdirilmesi ile gerçekleştirilir. Bu da etkili bir incelme yöntemidir. Ama girişimsel bir işlem olduğu ve sterilite şartlarında yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Lipoliz işlemi sonucu tahrip olan yağlar vucutta kendiliğinden erimeye bırakılır. Ortaya çıkan yağ asitleri karaciğer metabolizması ile tahrip olup böbreklerden atılır. Bu noktada laser lipolizin sınırı ortaya çıkar. Çok geniş alanlar bu şekilde tedavi edilemez. Fazla miktarda yağın eritildiği durumlar hem enfeksiyon ve sonrasında yara iyileşme problemlerine, hem de karaciğer metabolizmasında olumsuzluklara neden olabilirler. İşte bu nedenle laser liposuction geliştirilmiştir.

Laser liposuction nedir?

Liposuction kelime anlamı olarak yağ emme demektir. Yukarıda bahsettiğim şekilde tahribata uğramış yağ hücreleri dokuda bırakılmaz ve ince bir kanül yardımıyla vücut dışına alınırsa buna liposuction denir. Geniş alanlarda yapılan işlemlerde liposuction daha güvenlidir. Hem daha iyi bir yara iyileşmesi olur, hem de karaciğer üzerine fazla yük binmez. Liposuction bizim ameliyat olarak nitelendirdiğimiz bir işlemdir. Büyüklüğü ne olursa olsun vücuda bir kesi yapılır ve bu kesi yoluyla kalıcı bir işlem yapılır. Burada da yine lipoliz yönteminde olduğu gibi yağları tahrip etmekte ne yöntem kullanılıyorsa isimlendirme değişebilir. Örneğin; laser enerjisi ile liposuction laser lipoliz, ultrason enerjisiyle liposuction vaser, mekanik enerjiyle liposuction PAL (power assisted liposuction) gibi. Her yöntemin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bunları bana gelen hastalarıma detaylı bir şekilde anlatıyorum ve bu şekilde kararlarına yardımcı oluyorum.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]