Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Lipomatik

Liposuction, lipoliz, lazer lipo, vaser, liposculpture, lipomatik, nedir bunlar?

Üzerinde en çok konuşulması gereken ameliyatlardan birisi de liposuction yani yağ emme ameliyatıdır. Vücut şekillendirme ameliyatları içerisinde en sık kullanılan yöntem liposuctiondır. Bu nedenle de üzerinde en çok bilgi kirlenmesi olan yöntemdir. Yıllar içinde o kadar çok terminoloji temelde aynı işlemi anlatmak amacıyla kullanılmıştır ki kim neye inanacağını şaşırmıştır. Teknolojinin işin içine çok fazla girmiş olması, hastalardan gelen talep liposuction yöntemini asıl amacından saptırabilmiştir. Bu yüzden de gazetelerde televizyonlarda gördüğümüz pek çok talihsiz olay liposuction ameliyatı ile ilişkili olmuştur.
Temelde liposuction vücutta fazlalık yağ olan bir bölgeye daha estetik bir görünüm kazandırmak için yapılır. Karın, bel basen bölgesi en çok rağbet gören alanlar olmakla birlikte yağ dokusu olan her noktaya liposuction yapılabilir. Yağ dokusunun içine bir serum verilerek yağlar seyreltilir ve özel kanüllerle vücut dışına emilir. Tüm işlem 2-3 mm lik kesilerle kapalı bir şekilde yapılır. Ağrısızdır. İşlemden ötürü birkaç haftalık şişlikler olabilir ama bu hastanın sosyal aktivitesini nadiren etkiler.

Peki liposuction ne değildir?

Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Kilo vermek amacıyla uygulanmaz. Uygulanmamalıdır. İdeal kilosuna yakın hastaların diyet dirençli bazı yağlanmalarını düzeltmek amaçlıdır. Tavsiyem emniyet sınırlarında kalmak için 3 litreden fazla yağ aldırılmamasıdır.
Yağları çözmek ve daha kolay alınmasını sağlamak için yıllar içinde çeşitli teknolojik buluşlar ortaya çıkmıştır. Eğer bir cihaza bağlı lazer enerjisi ile liposuction yaparsanız lazerlipo yapmış olursunuz. Eğer bir ultrason cihazı ile yağları gevşetirseniz vaser yapmış olursunuz. Eğer mekanik titreşimli bir cihaz ile yağları alırsanız liposculpture ya da lipomatik yapmış olursunuz. Bu yöntemler bölgedeki kan damarlarının da daha iyi ayrışmasını sağlayacağından daha hızlı bir iyileşme ve daha az şişlik dönemi bekleyebilirsiniz. Hangi teknolojik yöntemin diğerinden daha üstün olduğu belli değildir. Yöntemler çıkış sırasına göre dönem dönem moda olmaktadır.

Lipoliz tartışmasını da diğer bir konu başlığı olarak sonra ele alabiliriz.

Benim hastalarıma tavsiyem tepeden aşağıya liposuction isteklerinden vazgeçmeleridir. Boy ve kilolarına uygun, güvenlik sınırları içerisinde kendilerinden alınabilecek yağ miktarı bellidir. Bu konuyu doktorlarıyla konuşarak makul ve gerçekçi beklentiler sahibi olmalarını öneririm.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]