Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Liposuction Ameliyatından Önce Bilinmesi Gerekenler

Liposuction Ameliyatından Önce Bilinmesi Gerekenler

“Ne kadar kilo verirsem vereyim karnımdaki yağlardan kurtulamıyorum”,”O kadar spor yapıyorum bacağımdaki yağlar duruyor” türünden şikayetlerle bize başvuran hasta sayısı hiç de az değildir. Bu hasta grubunun büyük kısmı için liposuction ameliyatı yüz güldürücü olabilir. Liposuction ameliyatı ile yapılan, deriye müdahale etmeden deri altındaki fazla yağ dokusunun uzaklaştırılması işlemidir. Fazla yağ dokusu bu iş için geliştirilmiş özel kanüller kullanılarak alınır. Yağ alma işlemi tamamen elle mekanik olarak yapılabileceği gibi teknolojik cihazlarla; örneğin laser enerjisi (laser liposuction) ya da ultrasound enerjisi (vaser liposuction) kullanılarak da yapılabilir. Bu yöntemler konusunda doktorunuz size daha geniş bilgi verecektir.

Bana gelen hastalar içinde en çok karıştırılan konu liposuction ile lipolizin ne demek olduğu. Liposuction işleminde yağ hücreleri tahrip edildikten sonra vücudun dışına alınırlar ve dokular bu şekilde iyileşmeye bırakılır. Lipoliz işleminde ise tahrip edilen yağ hücreleri vücudun dışına alınmaz, oldukları yerde bırakılır ve vücudun kendi onarım mekanizmaları ile iyileşmesi beklenir. Doğal olarak lipoliz yöntemiyle bir seferde ancak belirli bir alan tedavi edilebilir ve daha sınırlı etki görülür.

Liposuction ameliyatının kilo vermek amacıyla yapılması doğru değildir. En uygun hasta diyet ve spor yapmasına rağmen vücudunun belli bölgelerinde hala fazla yağları olan hastadır. Gerçekten de vücudumuzda bu şekilde diyete dirençli alanlar vardır ve ne kadar kilo verilirse verilsin bu bölgeler incelmez. Öte yandan, “liposuction yaptırdım, istediğim kadar yiyebilirim” şeklindeki bir düşünce de doğru değildir. Çünkü liposuction sizin kilo almanıza engel değildir. Eğer ameliyattan sonra belirgin bir kilo alırsanız ameliyat bölgesinden değil ama başka alanlardan deformasyonla karşılaşma riskiniz yüksektir.

Kanımca liposuction ameliyatında en önemli püf noktası ise hangi bölgeye ne kadar yağ emme işlemi yapılacağının kestirilmesidir. Eğer aşırı yağ emme işlemi yapılırsa derinin altında kalan yağ çok incelecek ve bu yeni deformitelere sebebiyet verecektir. Gerektiğinden az yağ emilirse bu sefer de istenen estetik sonucun uzağında kalınacaktır. Eğer tüm yüzeylerden homojen bir inceltme yapılamazsa da girintili çıkıntılı, düzgün olmayan bir kontur ortaya çıkacaktır.

Yaza hazırlık amaçlı liposuction ameliyatlarının arttığı şu dönemde kafalarınızdaki soruları biraz olsun yanıtlamaya çalıştım. Her hastanın kendine özgü durumları olduğunu ve en sağlıklı yolun bir plastik cerrah tarafından muayene edilmek olduğunu hatırlatmak isterim.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]