Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Meme Büyütme Ameliyatı Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmeli?

Meme Büyütme Ameliyatı Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmeli?

Uzun süredir hayalini kurduğunuz ameliyatı oldunuz ve artık istediğiniz büyüklükte ve formda göğüslere sahipsiniz diyelim. Peki her şey bitti mi, yoksa silikon protez ameliyatından sonra hayatınızda yeni bir perde mi açılıyor? Vücudunuzda silikonla yaşamak nelere dikkat etmeyi gerektiriyor, nasıl davranmayı gerektiriyor?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki silikon protez ameliyatı olmanızdan ötürü vücudunuzda fiziksel anlamda dikkat etmeniz gereken bir durum söz konusu değil. Tabii ki her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da belli bir iyileşme dönemi var. Bu dönem tamamlandıktan sonra yüz üstü yatmakta, dilediğiniz sportif aktiviteyi yapmakta, ağır kaldırmakta hiçbir sakınca yoktur. Çoğumuz silikon protezlerin narin ve hemen patlayabilecek torbalar olduğunu düşünür. Ancak zannedilenin aksine silikonlar üzerine basıp ezseniz bile oldukça dirençlidirler. Tabii ki yıllar içinde bazı silikonların patlayabildiği doğrudur ama bu patlama ya da yırtılma durumunun tam olarak neden kaynaklandığını bilemiyoruz.

Silikon sonrası hayatınız için önemli olan ve benim asıl vurgulamak istediğim konulardan ilki rutin mamografi çekimleri. Mamografinizi çekecek olan teknisyeni silikon protez ameliyatı geçirdiğinizden lütfen haberdar edin. Bu sayede teknisyen size özel bir pozisyonda çekimi gerçekleştirecektir ve mamografi sonucunuzun daha güvenilir bir şekilde okunmasını sağlayacaktır.

Silikon protez ameliyatı sonrası hamile kalırsanız çocuğunuzu güvenilir bir şekilde emzirin. Tek başına protez ameliyatları çok büyük bir olasılıkla emzirme potansiyelinizi hiç etkilemez. Ben bugüne kadar ameliyattan ötürü emziremeyen bir hasta ile karşılaşmadım. Ancak memeden süt çekildikten sonra memede sarkma hacim kaybı her kadında olabileceği gibi silikon protezlilerde de görülebilir. Bu süreçte sizi tekrar bir plastik cerrahın görmesi uygun olabilir. Hatırınızda tutmanız gereken konu silikon protezlerin ameliyattan yıllar sonra da aynı hacimde ve şekilde olacağıdır. Ancak yıllar içinde meme dokusu hacim ve şekil değiştirebilir. Kilo alıp verebilirsiniz. Yine aynı şekilde deri esnekliği değişir ve göğüs dokusu sarkabilir. Bu değişiklikler nasıl ki her normal memede görülebiliyorsa aynı şekilde protez ameliyatlı memelerde de görülebilir. Yani söylemek istediğim ileriki yıllarda meme dokusunu ilgilendiren başka ameliyatlar geçirmeniz olasıdır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]