Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Meme büyütme ameliyatları kimlere yapılabilir?

Meme Estetiği Kimlere Yapılır?

Bu ameliyatı uyguladığımız iki temel hasta grubu var. Birincisi gelişimsel olarak memeleri küçük olan kadınlar. Ergenlik çağından sonra meme gelişimi yirmili yaşların başına kadar devam edebilir. Eğer bu yaşlarda meme küçüklüğü şikayeti varsa ameliyatı planlamak uygun olur. İkinci olarak da doğum ve emzirme sonrası meme dokusunda küçülme olan ve memenin içinin boşaldığı kadınlar.

İlk grup hasta anlaşılacağı üzere yirmili yaşlarda daha genç hasta grubudur. Daha dişi bir görünüme kavuşmak arzusuyla ameliyat olurlar. Protezleri normalde ömür boyu kalması için konur. Ama ilerleyen yaşlarda hamilelik, emzirme gibi süreçlerden geçerler. Bu süre içinde kilo alma, verme, emzirme sonrası göğüs dokusunda değişimler, sarkmalar olabilir. Bu hastaların göğüslerinde ilerleyen yıllarda onları rahatsız eden durumlar olursa tekrar ameliyat olmaları mümkündür. İkinci grup hasta doğum ve emzirme dönemi geçirmiş, daha ileri yaş grubudur. Otuzların sonu veya kırklı yaşlar meme büyütme ameliyatının ikinci kez zirve yaptığı yaşlardır. Bu gruptaki hastalar genelde eski meme dokularına yeniden kavuşmak isterler. Emzirme dönemi sonrası meme hacim kaybettiği için ve deride az veya çok bir sarkma olduğu için bazen bu grup hastalara meme dikleştirme işlemi de gerekli olur. Benim için böyle bir ameliyatı planlarken en önemli husus yeni bir hamilelik planı olup olmamasıdır.  Eğer yeni bir hamilelik düşünülmüyorsa ameliyat daha uygun olur.

Bu bahsettiklerimden ayrı olarak silikon protezi bir daha nadir bazı durumlarda da kullanıyoruz. Bazen meme dokusunda hacimlerde farklılıklar çok belirgin olur. Bir meme diğerine göre oldukça küçüktür. Bu durumda da tek taraflı meme protezi uygulanabilir. Ya da bir tarafa küçük diğer tarafa büyük protez koyarak yine eşitlik sağlanmaya çalışılır.

Protezlerin yaygın olarak kullanıldığı ayrı bir hasta grubu da meme kanseri sonrası memesini aldıran kadınlardır. Protez kullanarak kadın için son derece önemli olan bu organın yokluğu giderilir. Hastalar kanser ameliyatı ile ilgili hatıraları biraz olsun geride bırakıp hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]