Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Meme Derisinde Çatlaklara Yol Açabilir Mi?

Meme Büyütme Ameliyatı Meme Derisinde Çatlaklara Yol Açabilir Mi?

Öncelikle size derideki çatlakların nasıl oluştuğundan bahsedeyim. Kısa süre içinde kilo alınması veya verilmesi gibi deri gerginliğini etkileyen durumlarda çatlak oluşması riski vardır. Çatlaklardan sorumlu olan kısım derideki elastik liflerin kalitesidir. Bu liflerin kalitesi de genetik özelliklerimiz tarafından belirlenir. Dolayısıyla derimizde çatlak oluşma riski iki farklı değişkene birden bağlı. Birincisi ani kilo değişimi yaşamak, ikincisi ise genetik altyapımız ki bunu değiştirme şansımız yok.

Hamilelik süreci en çok çatlaklara rastlanılan dönemdir. Bu dönemde kısa süre içinde belirgin kilo artışı olabilir. Doğum sonrası ise ani kilo kaybı yaşanır. Çatlakların tam da ortaya çıkmaya başladığı dönem işte budur. Gerilen elastik lifler eğer yırtılırsa, yani aslında deri katmanlarında kendi içinde yırtılmalar oluşursa bizim dışarıdan gördüğümüz görüntü çatlaklardır. Ama tam da yukarıda belirttiğim genetik özelliklerden ötürü her hamilede çatlak oluşmaz. Bazı kişilerde oluşur bazı kişilerde oluşmaz.

Meme protezi ameliyatı da meme dokusunda ani hacim artışına sebep olan bir yöntemdir. Bu mantıkla bakıldığında meme üzerinde çatlaklara sebep olma riski vardır. Ama yaklaşık yirmi yıllık tecrübem içinde benim bugüne kadar gördüğüm protez ameliyatı sonrası sadece bir hastada çatlak oluştuğuydu.  Burada asıl nokta göğüs kafesi üzerinde ve meme dokusunda makul bir büyümeden daha fazlasını zorlamamaktır. Özellikle doğum sonrası içi boşalma nedeniyle protez isteyen kadınlar zaten gevşek deriye sahiptir. Bizim protezlerle elde ettiğimiz büyüme boşalan bu hacmi doldurmaya yönelik olmalı. Göğüs kafesinin kaldırabileceğinden daha büyük protezler kullanılmamalıdır. Nitekim sözünü ettiğim protez ameliyatı sonrası çatlak oluştuğunu gördüğüm hastaya da yapısının çok üzerinde bir protez yerleştirilmişti. Hasta da zaten bu görüntüden ve göğüslerinin yeni hacminden oldukça sıkıntılıydı. Ben protezleri çıkartıp mevcut göğüs dokusuna germe işlemi yaptım. Bu şekilde daha iyi bir sonuca ulaşmak mümkün oldu.

Dolayısıyla meme protezi ameliyatı sonrası ortaya çıkabilecek çatlak problemini önlemenin en iyi yolu da yine her zaman değindiğim gibi ölçülü davranmaktan geçiyor. Hastanın yapısına aykırı işlemleri zorlamadan makul sınırlar içinde ameliyat gerçekleşirse sonucunda da istenmeyen çatlak durumuyla karşı karşıya kalınmayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]