Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Var Mı?

Ameliyat kararı verirken hastaları en çok düşündüren ve tedirginliğe sevk eden konu olacakları ameliyata ilişkin riskler. Bazen muayene için gelen bir hastanın “bu ameliyatın herhangi bir riski var mı?” diye sorduğu olur. Evet aslında olacağınız her ameliyatın bir riski vardır. Bunun tahmin etmek için doktor olmak da gerekmiyor. Belli bir mantık çerçevesinde bir şekilde anestezi alacaksınız, vücudunuza bazı ilaçlar verilecek, sonra kesilecek sonra dikilecek ve uyanacaksınız. Tüm bu işlemler her zaman bizim arzu ettiğimiz ölçüde pürüzsüz gitmeyebilir.  Burada benim hastalarıma önerim her zaman makul riskleri göze almaları yönünde. Sonuçta sokağa çıkarken o gün bir trafik kazası geçirme riskimiz de var ama kimse trafik kazası geçirebilirim diye evde kalmıyor. Ameliyatınız da bu şekilde olmalı.

Şimdi gelelim meme küçültme ameliyatı ve bu ameliyatın hastaya getirdiği risklere. Öncelikle ameliyata bağlı riskleri iki gruba ayırmak faydalıdır. Birincisi herhangi bir ameliyata bağlı oluşabilecek genel riskler, ikincisi ise geçirecek olduğunuz ameliyata özel riskler. Her ameliyat ister istemez anestezi ve ilişkili riskleri beraberinde getirir. Anestetik ilaçlar, uyuma ve uyanma süreçleri her ne kadar eski dönemlere göre oldukça ilerleme kat etmiş olsalar da yine de hasta sağlığını tehdit edebilirler. Bunun yanı sıra cerrahinin doğasından kaynaklanan, enfeksyon, yara iyileşme sorunu, kanama veya yara izi problemleri her ameliyatta ortaya çıkabilir. Doktorunuz tabii ki bu sorunlarla karşı karşıya kalmamanız için elinden gelen çabayı gösterecektir ama bazen ne yapılırsa yapılsın bu sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bir de meme küçültme ameliyatının özelinde gördüğümüz problemler var. Meme dokusunun aşırı küçültülmesinden kaynaklanan kanlanma sorunu ve meme dokusu kaybı bu bölge ameliyatına özgü durumdur. İki meme arasında asimetri sorunu da bu bölge ameliyatı ile oluşabilir. Yine küçültülecek meme dokusunun boyutuna da bağlı olarak meme ucunda his kaybı problemleri görülebilir.

Oluşabilecek riskleri en aza indirmek için biz hastalarımızın en iyi sağlık şartlarında estetik ameliyatlara girmelerini isteriz. Herhangi bir kronik hastalık, örneğin şeker hastalığı veya sigara içiciliği gibi durumlar anestezi ve ameliyat risklerini arttırabilir. Dolayısıyla ameliyat öncesi değerlendirmede hastayla bu durumlar da değerlendirilmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]