Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Meme Küçültme

Büyük memeler hem uygun kıyafet seçmini zorlaştırır hem de bel ve sırt ağrısına neden olur. Ayrıca yaz aylarında iri göğüslerin pişiğe neden olması da olasıdır. İşte bu yüzden meme küçültme ameliyatları hasta memnuniyeti en yüksek ameliyatlardandır. Burada amaç sadece iri olan memeyi küçültmek olmamalı aynı zamanda estetik olarak hoş gözükecek bir şekil elde etmek olmalıdır.

Memelerin normale oranla daha büyük olması çok değişik ağrı yakınmalarına sebep olabilir. Büyük memeler vücudun ağırlık merkezini değiştireceğinden tüm vücut pozisyonunu etkiler. Bu da bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle fizik tedavi uzmanlarına başvuranların sayısı az değildir. Memelerin aşağı çekmesiyle omuz ağrıları ve sutyenin aşağı çekmesiyle omuzlarda izler olabilir. Yine memelerin karın üst tarafında ciltle temas etmeleri sonucu pişikler hatta zaman zaman mantar enfeksiyonları görülebilir. Tüm bu fiziksel şikâyetler yanında büyük memeler sosyal olarak da kişiyi rahatsız edebilir.

Kimler uygun hastadır?

Memelerinin büyük olması nedeniyle yukarıda bahsedilen şikayetleri olan gerek genç gerek ileri yaşlı herkes meme küçültme ameliyatından fayda görebilir. Ayrıca büyük memeler nedeniyle kıyafet seçiminde zorlananlar, psikolojik olarak rahatsız olanlar meme küçültme ameliyatı için adaydır.  

Ameliyat nasıl yapılır? 

Meme küçültme ameliyatında meme dokusu küçültülür, meme ucu yukarı taşınır ve meme dokusu gerdirilir. Meme başı etrafındaki renkli bölge de küçültülür. Hasta için en önemli konu ameliyat sonrası ne kadar iz kalacağıdır. Bazı yöntemlerde, iz sadece meme ucu etrafındaki renkli dokunun çevresi ile sınırlıdır. Ancak bu yöntemle ameliyat edilebilecek meme sayısı azdır. Bazı yöntemlerde meme ucu etrafındaki ize ilave olarak aşağıya, meme kıvrımına doğru iz oluşturulur. Bazı yöntemlerde de bu izlere ilave olarak memenin alt kısmındaki kıvrıma oturan çeşitli uzunluklarda iz vardır. İzin uzunluğu kadar kalitesi de önemlidir. Uzun ama iyi iyileşmiş bir iz kısa ama geniş ve kabarık bir izden daha iyidir. Her yöntemin avantaj ve dezavantajlarını cerrahınızla tartışmanızı öneririm.

Ameliyat sonrası…

Cerrahiye bağlı şişlikler ve morluklar 3-4 hafta içinde geçer. Memenin yeni şeklinin tam olarak ortaya çıkması 2-3 ayı bulur. Yapılan kesilerin en ince haline gelmesi ise yaklaşık 1 yılda gerçekleşir. Meme küçültme ameliyatlarından sonra hasta memnuniyet oranı son derece yüksektir. Ameliyat öncesi var olan fiziksel şikayetlerde de düzelme kaydedilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]