Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Meme protez tipleri nelerdir?

Meme protez tipleri

Hastalarımla konuşurken onları bilgilendirdiğim en önemli konulardan birisi de kullanılması düşünülen protezlerin özellikleri. Bunlardan biraz size de bahsetmek istiyorum.

Protezler öncelikle içlerine doldurulan maddelere göre ayrılırlar. İçi serum fizyolojik dediğimiz, yani tuzlu su olan protezler vardır. Bir de içi silikon jel olan protezler vardır. Her iki tür protezin de dış kılıfı silikondan yapılır. Ama içine konan malzeme farkı ortaya çıkarır. Benim kişisel tercihim göğüs dokusuna daha yakın bir kıvamı olduğu için silikon jellerden yanadır. Protezler ayrıca kılıflarının yapısına göre de ayrılırlar. Kılıf yüzeyleri pürtüklü olan protezler vardır. Bir de tamamen düz olan protezler vardır. Pürtüklü protezler yerleştirildikleri dokuya daha iyi tutunsun diye tasarlanmışlardır. Böylece protezin yerleştikten sonra başka bir tarafa yer değiştirme ihtimali daha düşüktür. Ayrıca yapılan çalışmalarda kapsül kontraktürü görülme ihtimalinin de daha düşük olduğu gösterilmiştir. Kılıfların kaplandığı malzemeye göre de farklı protez tiplerinden bahsedilebilir. En blinen ve yaygın olan silikon içerikli protezler olduğu gibi, poliüretan köpükten üretilmiş dış kılıflar da vardır. Poliüretan köpük protezler yerleştirildikleri alana çok sıkı tutunurlar ve kapsül kontraktürü görülme sıklıkları en düşük olan protez tipidirler.

Yukarıda bahsettiklerimden başka hastalar tarafından en yaygın bilinen ve merak edilen damla protezler ve yuvarlak protezlerdir. Bu kategori sınıflama silikon protezlerin şekline göre sınıflanmasıdır. Yuvarlak protezler klasik eni ve boyu eşit, üst yarısı ve alt yarısı da aynı hacimde protezlerdir. Damla şekilli protezlerin ise üst yarısı daha incedir ve hacim olarak alt yarıya göre daha küçüktür. Damal protezlerin bir başka adı da anatomik protezdir ve memenin doğal anatomisine daha uygun olduğu için böyle isimlendirilmişlerdir. Benim görüşüme göre de eğer çok küçük meme dokusu olan bir hastaya doğal görünümlü bir meme dokusu talep ediyorsa damla şekilli protez koymak daha uygun oluyor. Damla protezlerin ikinci bir avantajı da eni ile boyu farklı olabilir. Böylece çeşitli göğüs kafesi yapılarına göre uygun protez şekilleri seçilebilir. Bu da yuvarlak protezlere göre bir avantaj oluyor.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]