Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Meme Protezlerindeki Silikona Karşı Alerji Olur Mu?

Meme Protezlerindeki Silikona Karşı Alerji Olur Mu?

Meme büyütme amacıyla kullanılan protezlerde ya dış çeperlerinde ya içlerindeki dolguda ya da her iki alanda birden silikon kullanılır. Silikon bilinen malzemeler arasında insan dokusunun biyolojisiyle en uyumlu malzemedir. Yani alerji yapma veya istenmeyen bir reaksiyona yol açma riski en az olanıdır. Ayrıca tıbbi amaçla kullanılan bu silikon malzemesi sanayii de kullanılan silikona göre daha saflaştırılmıştır. Böylece reaksiyona sebep olma ihtimali en aza indirilmiştir. Dolayısıyla bugün için söyleyebileceğimiz; protez olarak kullanılabilecek malzemeler içinde en uygunu silikondur. Ancak vücuda yerleştirilen herhangi bir protezde olduğu gibi silikonda da alerji yapma ihtimali var.

Ben bugüne kadar silikon alerjisi yaşamış bir protez hastası görmedim. Ama silikon protezi yırtılıp silikonoma denen lenf nodu reaksiyonu geçiren hastalar gördüm. Bunu kısaca şöyle özetleyebilirim. Bazen protezlerin kılıfında yırtılmalar olabilir. Bu durumda içerideki jel kıvamında silikon madde vücudun savunma sistemleri tarafından algılanır ve akyuvarlar bu maddeyi ortamldan uzaklaştırmaya çalışırlar. Aynı vücudumuza bir mikrop girdiğinde nasıl bu mikrop pasifize edilmeye çalışılırsa silikon moleküllerinin başına da aynı olay gelir. Savunma istasyonu olan yakın lenf düğümlerinde bu silikon içerikler birikir. Zamanla lenf nodunda şişmeye neden olurlar. Bu durumda yapılacak en akıllıca işlem yırtık olan silikon protezin yenisiyle değiştirilmesidir. Değiştirme işlemi sırasında lenf düğümleri de çıkarılabilir. Silikonoma son jenerasyon protezler için daha az sorun teşkil ediyor. Çünkü gelişen teknolojinin etkisiyle birbirine daha çok yapışan silikon molekülleri kullanılıyor ve bu moleküller eski tir silikonlar gibi rahatça hareket etmiyor ve bir reaksiyon oluşturmuyor.

Bir de her zaman gündemde duran silikon içerikli protezlerle romatizmal hastalıkların ilişkisi konusu var. Bu ilişkiden şüphelenildiği için bir dönem ABD’de silikon içerikli protezlerin kullanılması kısıtlanmıştı. Ancak yapılan çalışmalar sonucu endişe yaratacak düzeyde bir sorun tespit edilemedi. Zaten belli bir süre sonra da ABD silikonlar üzerindeki bu kısıtlamayı kaldırdı.

İnsan vücuduna yabancı bir madde olduğu için silikonlar üzerindeki tartışma daha uzun süre devam edecek gibi gözüküyor. Ama son cümle olarak şunu söyleyebilirim ki daha iyisi keşfedilene dek meme büyütme için en iyi yöntem silikon protezlerdir.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]