Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Nefes Alma Zorluğu

Nefes Alma Zorluğu

Nefes alma problemi gelişimsel bir sorun olabileceği gibi yaşla birlikte artan veya geçirilmiş bir travma sonrası oluşan bir sorun da olabilir.

Burunda gelişimsel olan nefes problemleri genelde çene kemiği gelişimiyle de ilişkilidir. Üst çene kemiğinin gelişim geriliği olduğu durumlarda çene kemiği üzerinde gelişen burna ait kemik ve kıkırdak yapılar da doğru gelişemez. Bu durum dar hava yoluna veya tıkanıklıklara neden olabilir. Geçirilmiş bir travma sonrası da burun içindeki yapılarda oluşan kırık ve çıkıklar hava yolunu tıkayabilir. Daha az farkında olduğumuz bir başka tıkanıklık sebebi de yaşla birlikte burna ait dokuların da yumuşaması ve desteğini kaybetmesiyle birlikte hava yollarında oluşan daralmadır.

Tüm bu problemler burnun fonksiyonuyla ilgili gibi gözükse de aslında burunda fonksiyonellikle şekil çoğu zaman beraber gider. Örneğin içten eğri bir burun çoğu zaman dıştan da bakıldığında eğri gözükür. Dar bir çene yapısı üzerinde şekillenen dar havayoluna sahip bir burun çoğu zaman dıştan da kemerli ve kambur bir burundur. İşte bu sebepten ötürü burnu içi ayrı, dışı ayrı bir organ olarak görmemek gerekir. Kıkırdak ve kemik yapıları tarafından iyi desteklenen, estetik normlara yakın bir burunda çok büyük ihtimalle nefes alma sorunu da olmayacaktır.

Nefes alma sorununu sadece septum deviyasyonundan veya konka büyümesinden ibaret görmemek gerekir. Düşük bir burun ucu ve buna bağlı dar bir dudak burun açısı da nefes almayı güçleştirebilir. Ya da burun kanadı kıkırdakların zayıflığına bağlı nefes alma problemi görülebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]