Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Nefes Almak Mı Önemli Görüntü Mü ?

Burun estetiği amacıyla bana başvuran hastalarımın bir kısmı yıllar önceden deviyasyon dediğimiz ameliyatı geçirmiş oluyor. Burnun içinin eğriliği ve nefes almayı zorlaştırması nedeniyle yapılan deviyasyon ameliyatından sonra bir kısım hastanın gerçekten de nefes alma ile ilgili problemi ortadan kalkıyor. Ancak bir kısmında bu problem devam ediyor. Burada asıl mesele yıllardır devam eden, burnun içi ve dışını sanki farklı iki ayrı organmış gibi ele alan anlayış.

Düzgün, kusurları olmayan bir burun şekline sahip olmak elbette hakkınız. Düzgün şekilli bir burun elde ederken nefes almak koku almak gibi burnun sahip olduğu fonksiyonların da düzgün işlemesi gerekiyor. Plastik cerrahi kariyerimin ilk günlerinden beri karşılaştığım “plastik cerrah burnun dışını yapar, kulak burun boğaz uzmanı burnun içini yapar” gibi bir yaklaşım bana oldukça tuhaf gelirdi. Sonuçta burun, hepi topu bir organdı ve iç-dış olarak ayrılması garipti. Zamanla gördüm ki, eğer burnun içinde nefes alma sorunu yaratacak kadar bir deviyasyon varsa bunun burun şekline de yansıması oluyor. Yani burundaki eğrilik de göze görünür derecede oluyor. Ayrıca bazı hastalarda nefes alma sıkıntısı deviyasyon nedeniyle değil tamamen burun ucunun ve kıkırdak yapının şekliyle ilgili. Bu da tamamen görüntüye yansıyor. Sonuçta sizin nefes almanızla burnunuzun şeklinin düzgün olması aslında birbirinden çok da farklı konular değil. Ben bugüne kadar şekli düzgün olup da nefes alma problemi yaşayan tek bir hasta grubu gördüm. O da alerjik bünyeli insanlar. Yıllar süren alerjik sıkıntılardan ötürü burun içindeki dokuların nefes almayı zorlaştıracak şekilde şiştiği görülebilir. Bu tür hasta grubunda da cerrahi tedavi olsa da altta yatan alerjik sorun tam olarak giderilmezse tekrar nefes alma problemleri ortaya çıkabilir.

Buradan bir başka konuya gelmek istiyorum. Ameliyat olmaya karar verdiniz ama nefes alma sıkıntınız da var. Bu sıkıntınızın da giderilmesini istiyorsunuz. Plastik cerraha mı ameliyat olacaksınız, kulak burun boğaz uzmanına mı? Klasik olarak eski öğretide kulak burun boğaz asistanlarına burun estetiği ile ilgili bir eğitim verilmiyordu. Dolayısıyla onlar da estetik üzerine ameliyatlar yapmıyorlardı. Ama son yıllarda estetik branşına rağbet arttı. Kulak burun boğaz uzmanları da estetik eğitim almaya başladı. Ameliyatınızı yapacak kişi hakkında karar verirken önemli nokta şu; artık dünya branşlaşmaya gidiyor. Tek başına uzmanlık alanlarının bile kapsamı çok geniş. Burun estetiğinizi yapacak doktorun günlük uygulamalarında burun estetik ameliyatının önemli bir yer tutuyor olmasını tavsiye ederim. Bu ameliyatı geçirirken nefes alma probleminiz varsa aynı seansta ameliyat olmalısınız. İçi ayrı, dışı ayrı yapılmaz. Burna yönelik geçireceğiniz her fazladan operasyon bir sonraki işlemin başarısını azaltır. Sonuçta burun bölgesi sürekli ameliyat olunacak bir alan değildir.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]