Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Nem Aşısı Nedir?

Nem Aşısı:

İşte bu gerçek bir yenilik. Nem aşısı adını ilk kim kullandı bilmiyorum ama kliniğimizin estetisyeni Şerife bu tabiri çok seviyor. Bana da sevdirdi. Aslında işin mantığı çok basit; cildimizin yapısında hyalüronik asit bulunur ve görevi su tutmaktır. Ne varki bazı kişilerde iç ve dış faktörlerin etkisiyle hyalüronik asit azalır. Artan yaş, sigara, sağlıksız beslenme bu faktörler arasında sayılabilir. Nem aşısı ile yapılan, derinin kaybettiği bu hyalüronik asiti tekrar deriye geri verme işlemidir. Geri verme yöntemi deri altına yapılan küçük enjeksiyonlarla olur.

Temel olarak deri altına enjeksiyon ile çeşitli maddeleri zerketme işine mezoterapi denir. Örneğin PRP, somon DNA, vitamin enjeksiyonu, ışık dolgu, kök hücre hepsi birer mezoterapi yöntemidir. Yazımın başında belirttiğim gerçek yenilik yakın zamanda Türkiye’de kullanıma sunulan Volite adlı nem aşısından kaynaklanıyor. Diğer tüm mezoterapi yöntemlerinde temel uygulama 2-3 hafta arayla yapılan 3 seans ve sonrasında 6-12 ay arayla ara dozlar şeklindedir. Halbuki Volite nem aşısı tek uygulama olarak önerilmekte ve 9-10 aya kadar etkisi devam etmektedir. Bu da uygulama kolaylığı açısından hastalarımı daha rahat hissettiriyor.

Peki nem aşısı ya da hyalüronik asit aşının cilde etkileri neler. Daha önce de belirttiğim gibi bu molekül temel olarak deride su tutan molekül. Azaldığı zaman derinin su tutma kapasitesi azalır. Arttığı zaman su tutma oranı artar. Aklınıza şiş bir yüzüm mü olacak gibi bir soru gelmesin. Bu molekülle yüzünüz şişmez, ancak daha canlı aydınlık ve sağlıklı durur. Cildin elastikiyeti artar. Nem aşısı genelde fiziksel olarak daha çok yıpranan bölgelere uygulanır. En sık uygulama yapılan bölge yüz olmasına karşın, boyun, dekolte, el sırtı gibi alanlara da nem aşısı uygulaması yapılabilir. İşlem sonrası iğnelere bağlı birkaç günlük küçük morarmalar yaşanabilse de bunlar hızlı bir şekilde iyileşir. Enjekte edilen hyalüronik asitin deriden tam olarak alınması ve etkinin ortaya çıkması 2-3 haftayı bulur. Hastalar bu andan itibaren ciltlerindeki iyileşmeyi daha net görürler.

Önemli bir nokta da nem aşısı uygulamasının fiziksel antiaging ajanlarıyla, örneğin laser radyofrekans gibi yöntemlerle kombinasyonudur. Fiziksel ajanlar deride eksilen kolajeni destekler, lekeleri azaltır ve gözenekleri sıkılaştırır. Derinin üst tabakasına fiziksel ajanlarla uygulama, alttan da nem aşısı ile güçlendirmenin kombine etkisi bazı hastalarda çok belirgin bir düzelmeye neden olabilir. Bu da benim sıklıkla önerdiğim bir yöntemdir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]