Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Silikona karşı alerji olur mu?

Silikon Alerji Yapar Mı?

Silikonun vücudunuzda alerji yapma ihtimali vardır ama bu durum gözünüzü korkutmasın. Teorik olarak vücudunuza yabancı her madde sizde alerji oluşturabilir. Bu tür uyarı ibareleri kullandığınız hemen her tür ilacın prospektüsünde karşınıza çıkar. Cilde implant olarak yerleştirilen silikonların da alerji yapma riski vardır. Ancak şunları akılda bulundurmakta fayda vardır; birincisi bizim göğüs, popo veya herhangi bir bölge için kullandığımız silikonlar tıbbi silikonlardır. Yani mümkün olan her türlü alerjenden arındırılmış, insan vücuduna en uyumlu hale getirilmiş ürünlerdir. Sanayide kullanılan silikon içeriklere göre çok daha az zararlıdır. İkinci olarak bugüne kadar kullanılan benzer implant malzemeleri içinde silikonlar vücut ile en uyumlu olanları olarak dikkat çekiyor. Diğer malzemelere göre oluşturduğu yan etkiler son derece az, diğerlerine göre kabul edilme oranı daha yüksek.

Silikon protezlerle ilgili araştırmalar 1960’lı yılların başında silikon göğüs protezlerinin ilk kullanılmaya başlandığı zamandan beri devam ediyor. Bu araştırmaların bugüne kadarki en büyük etki oluşturduğu dönem 1990’lı yıllardan 2007 yılına kadar olan dönemde yaklaşık 14-15 yıl süreyle A.B.D.’de silikon göğüs protezlerinin kullanımına sınırlama getirilmesiydi. Bu sınırlamanın nedeni silikon protezlerin insanda bir tür romatizmal hastalık tablosuna yol açtığı düşüncesiydi. İlginçtir ki bu yasak dönemi içinde A.B.D. dışında hiçbir ülkede yasaklama yapılmamıştır. Silikon protez kullanımının sınırlandırıldığı bu dönem içinde kamuoyunda silikonların kanser yaptığına ilişkin çeşitli yorumlar da yapıldı. Neticede sözü edilen romatizmal hastalık tablosu ile silikon protezler arasındaki ilişki bağı kurulamadığı için 2007 yılından itibaren A.B.D. deki bu sınırlamalar da kaldırılmıştır.

Bugün için silikon ile ilgili korkular devam ediyor. Kanser yapar mı, alerji yapar mı, romatizmal hastalık yapar mı diye endişeler hala gündemde. Elimizde yaklaşık 60 yıla dayanan veriler var ve henüz yukarıda sözü edilen hiçbir hastalıkla ilişkili net bir bağ ortaya konamadı. Öte yandan silikon kullanımı tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. Meme protezi ameliyatları batılı ülkelerde en sık gerçekleştirilen estetik müdahale olarak birinci sırada ve tüm dünyada giderek artan sayıda protez ameliyatı yapılıyor. Silikon konusu bu denli popüler olduğu sürece de endişeler gündemden düşmeyecek gibi gözüküyor.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]