Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Travma Geçirmiş Burun

Travma Geçirmiş Burun

Burunla ilgili düzeltilmesi zor sorunlardan biri de daha önceden darbe almış ve bunun sonucu şekli bozulmuş olan burunlardır. Hastalar bazen geçirdikleri darbeyi net olarak hatırlayabilirler. Örneğin bir trafik kazası, basketbol maçı sırasında veya kavga ederken burunları kırılmış olabilir. Bazen de küçükken farkına bile varılmayan bir darbe görmüş olabilirler. Örneğin salıncaktan düşüp de burnunu vurmuş ama bunu net hatırlayamıyor olabilir.

Travma geçirmiş burnun en iyi tedavisi travmanın hemen ardından yapılır. Hasta burnuna aldığı darbenin bilincinde olarak plastik cerrahına başvurursa, plastik cerrah yapacağı muayene ve çekilecek film sonucu müdahaleyi planlayabilir. Bu işlem bazen ameliyatsız basit manipülasyonla yapılabilir. Bazen de hastanın uyutularak daha geniş çaplı bir müdahale geçirmesi gerekir.

Hasta burnuna aldığı darbenin bilincinde olmadan erken dönemde tedavi görmemişse bundan sonra yapılacak işlem biraz daha zorludur. Kemik ve kıkırdak yapının yanlış kaynaması sonucu kemikleri şekillendirmek için yeniden kırmak gerekir. Bu durumda tavsiyem estetik nosyonu kadar rekonstrüktif (yeniden yapma) nosyonu da kuvvetli olan bir plastik cerrahın tercih edilmesidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]