Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Yelken Kulak

Yelken Kulak

Kulağın kafatası ile yaptığı açının belli bir orandan daha fazla olması halk arasında bilinen şekliyle yelken kulak ya da kepçe kulak adıyla anılır. Kimi hastalarda sadece açı problem olurken kimisinde kulak kıkırdağının şeklinde de belirgin bozukluklar olabilir. Bunların hepsi uygun cerrahi ile düzeltilebilir.

Yelken kulak aslında doğumdan itibaren fark edilebilen bir sorundur. Hatta ilk günlerde kıkırdak dokunun henüz çok yumuşak olduğu dönemde uygun bandajlama yöntemleriyle ileride ameliyata gerek göstermeyecek şekilde tedavi edilebilir.

Yelken kulaklı çocuk arkadaşlarının alaycı tacizlerine maruz kalabilir. Ergenlik döneminde de kendisi kulaklarının görünümünü büyük bir problem olarak algılayabilir. Bu nedenle erkeklerde saçları uzatma, kızlarda uzun saçları toplamama ve kulakları sürekli kamufle etme gibi davranışlar görülebilir. Kendi çocukları anne babaya her zaman sorunsuz görüneceği için ebeveyinler kulak deformitesi sorununu genelde önemsemezler.   Aslında en doğru seçim çocukları daha psikolojik baskıya maruz kalmadan 5-6 yaşlarında ameliyat etmektir. Bu gerçekleşmediği takdirde ameliyat her yaşta yapılabilir ve yıllar süren psikolojik baskıdan kişi kurtulabilir.

Ameliyatta hem kulak sayvanı ile kafatası arasındaki açı yeniden düzenlenirken hem de, varsa, kıkırdaktaki şekil bozuklukları giderilir. Erişkin kişide bu işlemler lokal anestezi ile yapılır ve hasta işlem sonrası evine gidebilir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]