Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


 YÜZÜMÜ NASIL ŞEKİLLENDİRSEM?

 YÜZÜMÜ NASIL ŞEKİLLENDİRSEM?

Son birkaç haftadır bu köşeden paylaştığım yazılarda yüz bölgesinde yer çekimine bağlı değişikliklerden, bir başka deyişle yaşlanmanın etkilerinden bahsediyorum. Şimdi daha değişik bir konuyu ele almak istiyorum. Plastik cerrahlar sadece yaşlanmanın etkilerini geri almak için çalışmaz, bazen de doğuştan itibaren kişilerin kendi görünümlerinde beğenmedikleri noktalar vardır. Örneğin iri ve kemerli bir burun, düz bir yüz, ince dudaklar. Bu yapısal sorunlar için de çare üretmek biz plastik cerrahların vazifesidir. Tabii hasta beklentilerinin makul sınırlar içinde olması ve istenen değişikliklerin gerçekleştirilebilecek seviyede olması kaydıyla. Burun estetiği ile ilgili düşüncelerimi daha ilerde paylaşacağım. Bugün size yüz ile ilgili yapılan şekillendirme işlemlerinden bahsedeceğim.

Yüz şekillendirme amaçlı kullanılan yöntemler arasında benim favorim Hyalüronik asit içerikli dolgular. Dolguları yüzün hemen her alanında kullanmak mümkünken en sık uygulama alanı dudaklardır. Özellikle son Yılarda dudak dolgularına rağbet artmıştır. Dolgun dudaklar dişi bir görünüm kazandırmakla birlikte aşırıya kaçtığı zaman da son derece yapay ve itici gözükebilir. Ben dudak dolgusu isteyen hastanın sadece dudaklarını değil tüm yüzünü değerlendiriyorum. Çok ince ve kemikli bir yüze yapılabilecek dolgu miktarıyla daha geniş ve yanaklı bir yüze yapılabilecek dolgu aynı değil. Bir de lütfen üst dudaklarınızın fazla doldurulmasını istemeyin. Normalde üst dudaklarımız alt dudaklara göre biraz daha incedir. Bu oran tersine bozulursa doğallıktan uzaklaşırsınız.

Son dönemde kullanımı yaygınlaşan dolgu maddelerinin yüz şekillendirmede etkileri oldukça etkileyici. Benim üç boyutlu dolgu dediğim bu maddelerle elmacık kemiklerini belirginleştirmek, yüze daha oval bir şekil vermek, küçük olan çene kemiğini daha belirgin hale getirmek mümkün. Bu tür dolgular bazen burunda kullanılarak ufak tefek şekillendirmelerle belki bir burun estetiği ameliyatından da hastayı kurtarabiliyor. Bu tür şekillendirici dolgular genelde kemik üzerinde yani daha derin planda uygulanıyor ve eskiden protezlerle yapmış olduğumuz ameliyatların yerini alıyor. Uzun yıllardır bir protez ile elmacık kemiği şekillendirmedim. Yine uzun yıllardır çene ucuna bir protez koyarak çene ucunu belirginleştirmedim. Bunların yerine hep dolgu kullandım.

Dolgular haricinde yüz şekillendirme amaçlı yöntemler genelde cerrahidir. Bu yöntemler içinde bir tanesi giderek daha da popülerlik kazanıyor. O da bişektomi ameliyatı. Bu adı garip olan ameliyat aslında yanakta bulunan yağ dokusunun alınarak yuvarlak görünümlü yüzleri daha ince bir görünüme kavuşturmak amacıyla yapılıyor. İnce veya kilolu oldun herkeste bir miktar yağ yanağın derin planında mevcuttur. Ameliyat ağız içinden yapılır ve 30-40 dakikalık bir işlemdir. Bu yağlı doku çıkınca yanak daha ince olacaktır.

Bir de badem göz ameliyatı diye bir şey duymuş olabilirsiniz. Bu ameliyat genelde bizim alt göz kapağı ameliyatı sırasında yerçekimiyle sarkmış olan göz kapağı yapısını biraz gererek oval hale getirmek için yaptığımız bir manevradır. Daha ileri yaş grubunda uygulanan bu yöntem şimdilerde göz kapaklarının yapısını beğenmeyen daha genç hastalar tarafından da talep ediliyor. Temelinde yatan neden yukarı doğru çekik gözler her zaman daha genç ve çekici olarak algılanır. Yuvarlak olan göz kapağı yapısı çekik hale getirildiğinde de bu algı yaratılır.

Tabii her isteyen bu tür ameliyatlara uygundur diye bir genelleme yapılamaz. Burada sizin istediklerinizin ne kadarı cerrahi yöntemlerle karşılanabilir ne kadarı karşılanamaz plastik cerrahınız değerlendirip karar verecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]