Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Annelik Estetiği

Annelik Estetiği Nedir?

Anne olmak bir kadın için şüphesiz çok değerli bir duygu ama anne olduktan sonra duygusal çöküntü içine girmeyin. Bu dönemde kadınlarda bebeğin bakımı ve büyümesi ile ilgili kaygılar ön plana çıkar. Bir müddet sonrasında ise işler biraz yoluna girince bu sefer kadın kendine döner kendisi ile ilgili kaygılar ön plana çıkar. Hem kendisine ayıracak zamanın kısıtlanması kadında stres yaratır, hem de hamilelikten önceki vücudunun şekline nasıl kavuşacağı sorusu endişe verir.

Aslında dürüst olmak gerekirse hamilelik sonrası yeniden vücudun toparlayıp eski haline döneceğini kimse beklememelidir. İyi bir genetik altyapısı olan, hamilelik döneminde çok aşırı kilo almayan ve her zaman düzenli spor yapma alışkanlığı olanlar daha şanslı gruptur. Ama bu grupta bile belli deformiteler olasıdır. İşte annelik estetiği sırf bu durumla ilgili ortaya çıkmış bir terimdir. Doğum sonrası annenin eski vücut özelliklerine kavuşması için planlanan bir estetik girişimdir. Hamilelik ve doğum sürecinde temel olarak iki bölgede deformasyon belirgindir. Memeler ve karın. Bu bölgeleri ayrı ayrı ele alırsak;

Göğüs dokusu hamilelik sırasında hormonal etkilerle büyür. Süt vermeye elverişli duruma gelir. Doğum sonrasında ise biriken sütün etkisiyle daha da büyür. Bu durum zamanı geldiğinde sütün kesilmesiyle tersine döner. Göğüs dokusu küçülür. O kadar küçülebilir ki hamilelikten önceki boyutunun bile altına inebilir. Ne var ki meme dokusunun etrafındaki deri bu kadar elastikiyet gösteremez ve göğüs dokusuna göre bol kalır. İşte bunun etkisini hasta memelerinde sarkma olarak görür. Bazen bu sarkma durumu çok belirgindir ve dikleştirme işlemi gerekir. Bazen de, özellikle küçük memeli kadınlarda, sarkma daha ziyade içi boşalmışlık gibidir ve meme protezi ile giderilmelidir.

Karın bölgesi için ayrı bir başlık açmak gerekir. Hamilelik sürecinin sonuna doğru rahim büyüdükçe karın duvarına baskı yapar ve buradaki adale yapısında zayıflamaya ve ayrılmaya sebep olur. Orta hattaki bu ayrılma o kadar belirgin olabilir ki doğum sonrası ne kadar spor yapılırsa yapılsın şekil olarak arzu edilen toparlanma gerçekleşmez. Kadınlar karınlarının ortasında top gibi bir görünümden şikayet ederler. İştekarın germe ameliyatının en önemli aşamalarından birisi hamilelikle ayrılmış bu adale yapısını tekrar bir araya getirmektir. Karın duvarına yapılan bu destek hem orta hattın toparlanmasına yardımcı olur, hem de yanlardan da toparlanma sağlayarak belin ince gözükmesine neden olur.

Son olarak belirtmek istediğim nokta doğum sonrası emzirmeden kesilmiş, doğum öncesi kilosuna yakın seviyelere gelmiş ve vücut görünümünden şikayetçi olan kadınlar annelik estetiğine adaydır. Benim tercihim karın ve meme ameliyatını birlikte tek seansta yapmak yönündedir. Hastanın da bu konuda bir çekincesi veya engel durumu yoksa ortalama 7-10 günlük bir nekahat dönemi ile yeniden hamilelik öncesi görünümlerine dönüş yapmaları mümkündür.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]