Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Doğum Sonrası Meme

Doğum Sonrası Meme

Eylül ayı ile birlikte yeni yazı..

En son memede kalmıştık 🙂

Hamilelikle birlikte oluşan hormonal değişikliklerden meme dokusu doğal olarak oldukça etkilenir. Meme, doğum sonrası süt salgılayacak şekilde kendini ayarlar ve hacim olarak büyür. Tüm emzirme dönemi boyunca da meme dokusu yine hormonal etki altındadır ve hamilelik öncesine göre büyüktür. Hormonların etkisi geçip meme sütten kesilince hacim olarak birden küçülür. Hatta bu küçülme o kadar belirgin olabilir ki meme dokusunun hacmi hamilelik öncesinin bile altında kalabilir.

Burada iki sorun karşımıza çıkıyor. Birincisi; hamilelik öncesi meme hacmi zaten küçük olan hastalar iyice küçülmüş memelerden şikayet ediyor. İkincisi; meme dokusunun büyüme aşamasında deri de genişliyor, fakat küçülme aşamasında deri hiçbir zaman eski sıkılığında olamıyor. Bu durumda da memede deri bollaşması, yani sarkma ortaya çıkıyor.

Yapılabilecek üç tedavi mevcut. Küçük memesi olan ve sarkması belirgin olmayan hastalarda sadece memeye yerleştirilen protezlerle hem hacim kazanmak hem de deriyi sıkılaştırmak mümkün. Memesi küçük olan fakat aynı zamanda sarkması da belirgin olanlarda protez kayarak hacmi arttırmak ve dikleştirme ameliyatı yapmak iyi sonuçlar verecektir. Meme hacmini yeterli gören ancak sarkmadan şikayet eden hastalarda ise sadece dikleştirme ameliyatı uygun olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]