Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Hangi marka veya tip silikon taktırmalıyım? Yuvarlak silikon mu damla silikon mu?

Hangi marka veya tip silikon taktırmalıyım? Yuvarlak silikon mu damla silikon mu?

Damla şekilli protezler meme şeklini andırdıkları için daha doğal sonuç elde etmek isteyen hastalar için geliştirilmişlerdir. Ama her kuralda olduğu gibi bunun da istisnaları vardır. Ben size kendi uygulamamda nasıl karar veriyorum bundan bahsederek izah etmeye çalışayım.

Damla protezler yandan bakıldığında su damlasına benzediği için bu adı almışlardır. Eni boyundan farklı, üst kısmı alt kısmından farklıdır. Damla şekilli protezlerin hasta için dezavantajı dönme riski taşımasıdır. Dönerse memenin aldığı şekil değişebilir. Dolayısıyla daha iyi bir cerrahi planlama gerektirir. Oysa yuvarlak protezler dönseler bile sorun olmaz çünkü eni boyu eşittir ve şekil değişmez. Bir de maliyet açısından damla protezler daha yüksekti ve bu da hastanın ödeyeceği ücrete yansır.  Bu dezavantajlarına rağmen damla protezleri neden kullanıyoruz? Bazen son derece küçük bir meme dokusu olan genç bir hasta gelip göğüslerini büyütmek istediğini ama ameliyatlı değil doğal durmasını istediğini söyler. Cildi gergin, meme dokusu az olan hastaya yuvarlak protez koyarsanız memenin doğal sarkıklığını vermeniz çok zordur. Bu hastada meme daha yuvarlak üst taraf ve alt taraf eşit şekilde belirgin durur. Bu hastaya damla protez koyarsanız üst yarısı daha ince, dekolte geçişi daha doğal ve alt yarısı daha belirgin bir göğüs yapısı elde edersiniz. Bu da normal göğüs yapısına benzeyen doğal bir görüntü verir.

Ama bir miktar meme dokunuz varsa, hem de doğum yapmış, emzirmiş ve bunun sonucu olarak hafif de deri gevşemişse eksik hacmi her iki tür protezle de kolayca kapatabilirsiniz. Burada protez seçiminde hasta ve doktor tercihleri devreye girer. Yapılan bazı çalışmalarda hastalara ve cerrahlara ameliyatlı meme görüntüleri gösterilmiş ve yuvarlak protez mi yoksa damla protez mi kullanılmış olduğunu tahmin etmeleri istenmiş. Doğru tahminde bulunma oranının çok da yüksek olmadığı görülmüş.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]