Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Meme büyütme ameliyatı ile hangi hastalara yardımcı olunabilir?

Meme büyütme ameliyatları asıl olarak küçük memelerin büyütülmesi amacıyla gerçekleştirilirler. Ancak bunun dışında, asimetrik memelerin simetrik hale getirilmesi için de meme büyütme işleminden yararlanılabilir. Hastanın durumuna göre tek taraflı yerleştirilecek bir meme protezi veya sağ ve sol memeye yerleştirilecek farklı hacimlerde meme protezleri iki meme arasındaki farkın giderilmesine katkıda bulunacaktır. Aynı zamanda meme protezleri hafif derecede sarkıklığı olan hastalarda bu sarkıklığın giderilmesi amacıyla da kullanılabilirler.

Daha ileri düzeyde sarkıklıkların olduğu durumlarda meme dikleştirme ameliyatı uygun olacaktır. Bir de meme kanseri ameliyatı sonrasında meme dokusu alınmış hastalara yeniden meme yapılması için seçilebilecek yöntemlerden bir tanesi protezle meme oluşturmaktır. Tüm bu ameliyatlarda amaç meme dokusunun vücut ile olan uyumunu sağlamaktır. Bu sayede kadınların kendi vücut imajları güçlenir ve özgüvenleri artar.

Meme büyütme ameliyatı öncesinde hastanın bilmesi gerekenler nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı hala daha ağırlıklı olarak protezlerle gerçekleştiriliyor ve ortada birbirinden çok farklı protez çeşitleri mevcut. Öncelikle hastanın plastik cerrahıyla konsültasyonda bilmesi gereken ne tür bir protezin kullanılacağı olmalıdır. İçi serum dolu protezler ve içi silikon jel dolu protezler vardır. Genelde çoğu cerrah silikon jel protezi tercih eder çünkü bunların kıvamı meme dokusuna benzerdir. Bazı hastalar silikondan korktukları için serum protezi tercih edebilirler. Ama bilmelidirler ki serum protezlerin de dış zarfı silikon içerikli malzemeden yapılmaktadır.

Konacak protezin hacmi de bilinmesi gereken bir başka konudur. Ne büyüklükte bir meme istediğini en iyi hastanın kendisi bilir. Ameliyat öncesi doktor görüşmesinde bu konu çok iyi tartışılmalıdır. Ancak anlaşılması gereken bir nokta hastaların aşırı isteklerden kaçınmaları gerektiğidir. Genel vücut ve iskelet yapısına göre çok büyük olan protezler uzun vadede daha çok komplikasyona neden olur.

Hastalar için bilinmesi gereken bir başka önemli nokta nasıl bir kesi ile protezin yerleştirileceği olmalıdır. Sıklıkla üç ayrı kesi noktası kullanılır. Meme başının etrafındaki kahverengi kısımdan kesi yapılabilir, meme altı katlantı hattından kesi yapılabilir ya da meme üzerinde hiç iz bırakmadan koltuk altından kesi yapılabilir. Bütün bu yöntemlerin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Hastanın tercihine ve doktorun muayene bulgularına göre ameliyata karar verilir. Bir de protezlerin yerleştirileceği alan önemlidir. Protez ya meme dokusunun altına ve göğüs adalesinin üzerine bir konuma yerleştirilir; ya da göğüs adalesiyle göğüs kafesi kemiklerinin arasına. Her iki yöntemin de avantaj ve dezavantajlarını hasta doktoruyla tartışmalıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]