Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Meme Büyütmede Kullanılan protezin ömrü ne kadardır?

Biz meme protezlerini ileride bir tarihte değiştirmek amacıyla koymayız. Hastalarımız uzun yıllar bu protez ile yaşasınlar ve ömürlerinde sadece bir kez protez ameliyatı geçirsinler isteriz. Peki bu protezlerin belli bir süresi olduğu ve bu süre dolduğunda değiştirilmeler gerektiği yönündeki bilgiler nereden kaynaklanıyor? Şöyle açıklayayım; vücuda yerleştirilen her türlü protez, silikon olanlar ve olmayanlar dahil,  yıllar içinde aşınmaya uğrarlar. Vücut bu cisimleri yabancı madde olarak görüp belli bir reaksiyon oluşturur ve bu reaksiyon uzun dönemde aşınmalara sebep olur. Eski dönem protezler teknolojik olarak yeterli dayanıklıkta olmayan malzemelerden yapılıyordu. Bu nedenle bazı bilimsel çalışmalara dayanarak protezlerin aşınarak patlamasındansa belli bir süre sonunda yenilenmesini savunan bir grup doktor vardı. Günümüzde bu sorunlar büyük oranda aşılmış durumda. Artık silikon protezler teknolojik olarak daha üstün özelliklerde ve bir yaşam süresi içerisinde kolay kolay aşınma nedeniyle patlamıyor. Dolayısıyla silikon meme protezi ameliyatı olan bir hastaya biz artık “şu kadar sene sonra protezlerini yenilemek gerekiyor” demiyoruz.

Yukarıda bahsettiklerimden, silikon protezlerin hiçbir durumda değiştirilmeyeceği sonucu çıkmasın. Bazı durumlarda doktorunuz protezinizi değiştirmek isteyebilir. Örneğin nadir hasta grubunda ameliyat sonrası memenin rutin görüntüleme tetkiklerinde protezin patlak olduğu sonucuna varılabilir. Modern protezlerde zarda bir yırtılma olup olmadığını anlamak çok zordur. Ancak dışarıdan görüntüleme yöntemlerinde böyle bir sonuca varılmışsa o protezi yenisiyle değiştirmek en akıllıca seçimdir. Protezler bazen tam olarak anlaşılamayan sebeplerle yırtılabilir. Bu durumun hastaya bilinen bir zararı söz konusu değildir ama biz yırtık bir protezi de hastada tutmayı istemiyoruz.

Protezleri değiştirmek için bir başka neden de ameliyattan uzun yıllar sonra meme dokusunda ortaya çıkan değişiklikler ve sarkmalardır. Bu tamamen estetik kaygılarla karar verilecek bir durumdur. Örneğin 15 sene önce meme büyütme ameliyatı olmuş, sonra iki çocuk doğurmuş, emzirmiş bir hastanın memesi bu süre içinde sarkmış olabilir. Meme dokusu hacim kaybetmiş veya tam tersi alınan kilolarla birlikte büyümüş olabilir. Bu durum hastayı da rahatsız ediyorsa plastik cerrahı ona dikleştirme ameliyatı önerebilir, bu sırada protezi küçük veya büyük boy protezle yenilemeyi önerebilir.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]