Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Meme Büyütme

NASIL BİR MEME GÖRÜNÜMÜ ELDE EDİLECEĞİ AMELİYAT ÖNCESİNDEN GÖRÜLEBİLİYOR

Çoğu kişi silikon meme protezlerinin sadece göğüs büyütme estetiğinde kullanıldığını düşünür. Aslında biz protezleri meme dokusuna şekil vermek amacı ile de kullanırız. Ne demek istediğimi açıklayayım. Eğer memeniz asimetrikse kullanılacak uygun protezlerle bu problem giderilebilir. Hamilelik ve emzirme dönemi sonrası meme dokusunda aşırı bir boşalma, sarkıklık oluştuysa silikon protezle desteklenmiş meme dokusu ile hamilelik öncesi görünümünüze kavuşabilirsiniz. Çok az meme dokunuz var ve göğüs kafersiniz düz ise yine kullanılacak damla şeklinde protezlerle doğal şekilli göğüslere sahip olabilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatlarındaki yenilikler

Son 50-60 yıldır klasik meme büyütme yöntemi değişmedi. Ancak değişim teknolojik ilerlemelerle birlikte protezlerin yapısında oldu. Artık hasta için daha az yan etki oluşturan protezler kullanılmaktadır. Meme dokusuna daha çok benzeyen damla şekilli protezler kullanılmakta. Hastaların en çok sorduğu ve gözlerinde canlandırmakta zorlandığı konu protezin ne büyüklükte olacağıydı. 200’lük, 300 lük protez dendiğinde normalde hastanın zihninde hiçbir şey canlanmaz. Şimdi bilgisayar destekli sistemler sayesinde hastaların 3 boyutlu görüntülemesini yapmak, çeşitli büyüklükteki protezlerle nasıl bir görünüm elde edilebileceğini planlamak, hatta bu görünümleri sanal gerçeklik gözlüğüyle hastaya gösterip gerçekçi bir deneyim yaratmak mümkün.

En önemlisi, ameliyatın felsefesi değişti. Eskiden cerrahlar belli bir deneme protezi setiyle ameliyata girerlerdi. Sırayla hepsini dener ve hangisi gözüne güzel gözükürse bunda karar kılardı. Şimdi ise daha ameliyattan önce göğüs dokusu ve göğüs kafesinin belli ölçüleri alınarak nasıl bir protez konması gerektiği ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle de deneme protezleri artık tarih olmaktadır.

Kimler silikon protez ameliyatı için adaydır?

Aslında üç ana hasta grubu vardır. Birincisi genç, yirmili yaşlarında meme dokusu gelişimsel olarak çok az olanlardır.  Bu grup hasta vücut imajlarını tamamlamak için göğüs büyütme ameliyatına ihtiyaç duyarlar. Bir diğer grup otuzlu veya kırklı yaşlarda doğum ve emzirme sonrası memelerinde hacim kaybı ve kısmen sarkma olanlardır. Bu hasta grubunda sadece protez ameliyatı yapılabileceği gibi dikleştirme ve protez ameliyatı beraberce de yapılabilir. Bir diğer grup da meme kanseri sonucu göğüslerinin bir kısmı veya tamamını kaybetmiş hastalardır. Bu grup hastaların da vücut imajlarını tamamlamaya ihtiyacı olabilmektedir.

Meme büyütme estetiği düşünen hastalar nasıl değerlendirilmelidir?

Hastalara silikon protezli yaşamın nasıl olacağı, ilerleyen yıllarda nelere dikkat etmesi gerektiğinin anlatılması gerekmektedir. Örneğin rutin mamografi kontrollerinde protez ameliyatı geçirmiş olduklarının bilgisini vermeleri gerekiyor. Hastanın muayenesi sırasında göğüs kafesinin bazı ölçümleri yapılıp, nasıl bir protez kullanılmalı? Damla şeklinde mi, yuvarlak mı? Hangi kesi daha uygun olacak, protezi adale altına mı üzerine mi yerleştirmek gerekli? Bunları izah etmek gerekmektedir. Bu konuda hastanın da fikri alınmalı. Sonrasında da hastanın hazırlanmış olan 3 boyutlu dinamik görüntüleri ve planlanan protez sonrası olası görüntüleri hastaya sanal gerçeklik ortamında izlettirilmelidir. Böylece hasta ameliyat sonrası nasıl bir meme görüntüsüne kavuşabileceğiyle ilgili daha net bir fikir sahibi olur.

Meme büyütmek için protez dışında başka yöntemler var mıdır?

Meme büyütmek amaçlı silikona alternatif en geçerli yöntem yağ enjeksiyonlarıdır. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmenin yakın zamanda silikon protezin yerini alabileceği gerçeği mevcuttur. Seçilmiş bazı hasta gruplarında güzel sonuçlar almak mümkündür. Yağ enjeksiyonu ile ilgili asıl problem yağın alınmasıdır. Meme büyütme ihtiyacında olan kişiler genellikle ince vücut yapısında olurlar. Her iki memeyi de yeterli miktarda büyütecek kadar yağ almak bu durumda oldukça zordur.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]