Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Memeye Yağ Enjeksiyonu

Memeye Yağ Enjeksiyonu

Daha önce blog sayfamda meme büyütme ameliyatında protezlere alternatif olarak kullanılan yağ enjeksiyonu yönteminden bahsetmiştim. Bununla ilgili sürekli yeni sorular alıyorum. Dolayısıyla memeye yağ enjeksiyonunu biraz daha detaylı anlatmaya karar verdim.

Öncelikle belirtmek istediğim meme dokusuna yapılan yağ enjeksiyonu hiç de yeni bir icat değil. Yıllar önce ilk meme büyütme ameliyatını gerçekleştirenler vücudun bir başka bölgesinden alınan yağ doku sunu meme büyütme amacıyla kullanmışlar. Günümüzün modern yöntemleriyle ameliyat şu şekilde yapılıyor. Önce hastanın tercih ettiği, doktorun da uygun gördüğü bir bölgeden fazla yağlar alınıyor. Ameliyatın bu kısmı klasik liposuction gibi. Sonra bu yağlar enjeksiyon için uygun kıvama getiriliyor. Burada bazı cerrahlar yağları süzüyor, bazıları santrifüj ediyor, bazıları da hiçbir işleme tabi tutmuyor. Benim tercihim santrifüj etmesem bile en azından filtre ederek yağ hücresi ile serumun ayrışmasını sağlamak. Böylece enjekte edilecek yağ dokusunda daha az hacim kaybı olmasını arzu ediyorum. Enjeksiyon amacıyla 1-2 mm. çapında özel kanüller kullanılıyor. Verilecek yağın miktarı hastanın önceki görüşmelerde belirttiği ölçüde olmalı. Ne kadar bir hacim büyüme olacağı günümüzde artık üç görüntüleme ve hacim hesaplamaları yapan bilgisayar programları ile öngörülebiliyor. Ameliyattan sonra iyileşme dönemi genelde hızlıdır. Yağ alınan bölge klasik liposuction korseleri kullanarak iyileştirilir. Meme için de özel sütyenler birkaç hafta süresince kullanılır.

Gelelim böyle bir ameliyata karar verme aşamasında olanlar için işin püf noktalarına.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatı çok küçük meme dokusu ve sıkı bir derisi olan hastalarda iyi sonuçlar vermiyor. Çünkü bu hastaların sıkı derisinin altına yağ enjekte ederek bir meme görünümü kazandırmak, sonra da bu görünümün uzun süre kalıcı olmasını sağlamak zor. İdeal hasta grubu, belli bir meme hacmi ve meme şekli olan ama bir beden daha büyüme isteyen kişiler. Bir başka önemli nokta arzu edilen yağ miktarını karşılayacak kadar kişinin yağ deposunun olması. Genelde meme büyütme isteğiyle bize gelen hastalar ince beden yapısına sahip kişiler olduğu için yeterli düzeyde hacim sağlayacak yağ depoları olmayabiliyor. Son olarak akılda tutulması gereken nokta da yağ enjeksiyonu sonrası hangi teknik kullanılırsa kullanılsın bir miktar hacim kaybı olacağıdır. Genelde ameliyatın 6. ayından sonra kalan hacim uzun süreli hacimdir. Verilen yağ hücrelerinden canlılıklarını koruyanlar o bölgede ömür boyu kalırlar. Herhangi bir kilo alma durumunda bu yağ hücreleri büyüyerek hacimde artışa neden olurlar. Tersi durumda eğer kilo verirseniz bu yağ hücreleri de küçülerek memenizin daha küçük gözükmesine sebep olacaktır. Silikon protezler kilo alsanız da, verseniz de hacimlerini değiştirmeyeceklerdir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]