Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Memeye Yağ Enjeksiyonu

Memeye Yağ Enjeksiyonu

Meme estetiğindeki son gelişmelerden en etkileyici olanı şüphesiz ki yağ enjeksiyonları ile meme büyütme ameliyatlarıdır. Memeye yağ enjeksiyonu son elli atmış yıldır kullanılan protezlerin tahtını sarsabilecek bir yenilik olarak gündeme girmiştir.

Göğüs büyütme ameliyatlarına giderek daha çok bir talep görüyoruz. Değişen dünyada kadının dişilik algısı olan meme ve günümüz dünyasının memeye bakışı değişiyor diyebiliriz. Artan taleple ve gelişen teknolojiyle birlikte meme büyütme amaçlı kullanılan protezlerde yenilikler olmuştu. Bunların bir kısmından daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim. Ancak hastaların bir kısmı vücutlarında yabancı bir protezi taşımaya sıcak bakmayabiliyor. Oysa yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatları bir protez taşımanın dezavantajlarını tamamen ortadan kaldırabilir.

Peki bu yöntem nasıl ortaya çıktı?

Yağ enjeksiyon yöntemleri aslında biz plastik cerrahların çok uzun zamandan beri bildiğimiz ve kullandığımız bir yöntem. Günümüzde özellikle yüz gençleştirme işlemlerinde yağ dokusundan sıkça destek alıyoruz. Meme ameliyatlarında yağ dokusu önceleri protezlere destek amaçlı kullanılmaya başlandı. Kanser ameliyatı sonrası göğsünü kaybeden hastalara silikon protezler konarak yeni göğüs yapılıyordu. Ama geçirilen ameliyatın niteliğinden ötürü bu protezler ince bir derinin örttüğü sert cisimler olarak algılanıyordu. Deri ile protez arasına yağ takviyesi yapıldıkça daha doğal görünümlü yumuşak göğüsler ortaya çıktı.

Daha sonra bu yöntem kanser ameliyatı geçirmemiş ama memesi küçük kişilerde memeye biraz hacim katmak amaçlı da kullanılmaya başlandı. Gerçekten de meme dokusuna en yakın ve en doğal sonuç bu şekilde alınmaya başlandı. Hem de yabancı bir madde taşıma riskine girmeden.

Yağ enjeksiyonuyla göğüs büyütme ameliyatını düşünen hastaların bu işlemin kısıtlamaları hakkında da fikir sahibi olmasında fayda var. Örneğin göğüs büyütme ihtiyacı olan kişiler genelde ince vücut yapılı, zayıf kişilerdir. Mesele bu kişilerin göğüslerini istenilen kadar büyütebilecek yağ dokusunun vücutlarında hangi bölgelerden alınabileceğidir. Çok küçük göğüsleri olan çok zayıf bir hastanın muhtemelen yağ dokuları da istenen miktarda yağı sağlamayacaktır. Bu yağ şimdilik başka kaynaklardan da (başka hastaların depo yağları vs.) sağlanamamaktadır. Önümüzdeki dönemde araştırmalar bu konuda yaygınlaşacak gibi gözüküyor.

Bugün için silikon protezler en sık kullanılan meme büyütme yöntemidir. Ama yakın gelecekte yağ enjeksiyonları silikon protezlerin yerini alabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]