Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


PROTEZLİ YAŞAM NASIL OLUYOR?

Protezle Yaşam

Kullanımı giderek yaygınlaşan silikon göğüs protezlerini konu alan bir seri yazımın sonuncusunda bu hafta “ameliyat olduktan sonra sizleri neler bekliyor?” konusuna yoğunlaşmak istiyorum.

Her şeyden önce tıbbi silikonlar her ne kadar vücut ile son derece uyumlu ve minimum yan etkileri olan malzemeler olsalar da silikon protezler vücut için bir yabancı maddedir. Ameliyattan hemen sonraki dönemde vücut yabancı olarak algıladığı bu maddenin etrafını kapsül dediğimiz bir zarla çevirir. Bu sadece göğüs protezleri için geçerli bir kural değil. Vücuda yerleştirilen herhangi bir protez; örneğin çene protezi, kalp pili de aynı şekilde reaksiyon görür. Buraya kadar aslında her şey normal. Hastalar da bu kapsülün oluşmasından herhangi bir şekilde haberdar olmazlar. Şekil görüntü ve dokunma hissi bundan etkilenmez. Ancak orta ve uzun vadede bazı protezlerin etrafındaki kapsül dokusu kalınlaşmaya başlar. Bunu ben deride bir yara dokusunun kabarmasına, keloid dediğimiz kabarık yara görüntüsüne dönüşmesine benzetirim. Göğüs protezi etrafında bu kabarma ileri aşamalarda memede sertlik ve şekil bozukluklarına neden olabilir. İşte bu aşamadan itibaren bizim “kapsül kontraktürü” dediğimiz olay söz konusudur. Ama korkmayın kapsül kontraktürü ameliyat olan kadınların nispeten az bir kısmında görülür ve tamamen tedavisiz bir yöntem de değildir. Kapsül, kontraktür oluşan memeden temizlenip yeni bir protez kullanılabilir. Ayrıca günümüzün modern teknolojisi ile gelişen silikon protezlerde giderek daha az oranlarda kapsül kontraktürüne rastlanıyor.

Kapsül kontraktürü doktorların bildiği ama hastaların çok aşina olmadığı bir durum. Bir de silikonlu hayatta kadınların sık karşılaşacağı durumlar vardır. Mamografi çektirmek bunlardan bir tanesidir. Mamografi çektirmeniz gerektiği zaman muhakkak çekimi yapacak olan teknisyene göğüslerinizde protez olduğunun bilgisini verin. Böylece teknisyen  standart mamografiye göre daha farklı bir pozisyonda çekiminizi gerçekleştirecektir. Burada amaç protezden ötürü meme dokusunun görüntülenmesi zorlaşır. Özel bir pozisyonda çekim yapıldığı takdirde memenizin daha fazla bir kısmı görüntülenebilir ve yapılan işlemden daha gerçekçi sonuçlar elde edilir.

                Hastalarımın sık sorduğu sorulardan bir tanesi de “bu protezler kaç yıllık?”.    

Silikon protezlerin üzerinde bir kullanım süresi yoktur. Normal şartlar altında hastalar ömür boyu kullanmak üzere protez ameliyatı olurlar. Ama bazı durumlarda yeni ameliyatlar gerekebilir. Örnek vermek gerekirse; yirmili yaşlarında göğüs büyütme ameliyatı olmuş bir hasta otuzlu yaşlarının sonuna doğru hamilelik, doğum, emzirme gibi süreçler geçirdikten sonra protezlerini yenilemek, belki de biraz göğüslerini dikleştirmek ihtiyacı duyabilir. Yine kilo alıp verme ve ilerleyen yaşa bağlı sarkmalar, hacim değişiklikleri olursa tekrar bir meme ameliyatı düşünülebilir.

Son olarak protezlerin patlama riskinden bahsedeyim. Silikon protezler öyle dayanıklıdır ki üzerine çıkıp tepinseniz de kolay kolay patlatamazsınız. Ancak bazı durumlarda patlamış protezlerle karşılaşıyoruz. Burada çeşitli sebepler öne sürülebilir. Ameliyat sırasında gerçekleşmiş bir kesici alet yarası, protezin fabrikasyon olarak zayıf olması, ameliyat sonrası dönemde bir travma, örneğin iğne biopsisi sırasında yanlışlıkla yaralama, ya da yılların getirdiği aşınmaya bağlı patlamalar görülebilir. Patlamış bir protez çoğu zaman hastaya hiçbir rahatsızlık vermez ve rutin görüntüleme tetkikleri sırasında tesadüfen fark edilir. Eğer bir protezin patlamış olduğu tespit edilmişse yapılacak en iyi şey protezi yenisiyle değiştirmek olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]