Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Regl döneminde meme büyütme operasyonu yapılabilir mi?

Regl döneminde meme büyütme operasyonu

Adet öncesi dönemde göğüsler hormonların etkisiyle büyür ve kanlanması artar. Buna bağlı sebeplerle kadınların göğüslerinde bu dönemde hassasiyet gelişir. Meme büyütme ameliyatında hormonal durumun doğrudan bir etkisi yoktur. Ancak memelerin gergin ve hassas olduğu dönemde bir de ameliyatın travması eklenince hasta biraz daha fazla ağrı hissedebilir.

Burada iki ameliyat grubunu birbirinden ayırmak gerek. Meme büyütme işlemi, eğer meme üzerinden değil de meme altı katlantı yoluyla yapılıyorsa meme bezi ile hiçbir ilişkisi yoktur. Dolayısıyla adet öncesi ve adet döneminde memenin kanlanmasının artmasından etkilenmez. Çünkü ameliyat meme dokusunda değildir. Ama meme küçültme veya meme dikleştirme türü işlemlerde meme bezinin içine girilir. Cerrahi yöntem bu dokuya müdahaleyi gerektirir. Durum böyle olunca artmış kanlanma ve ödem bizim için cerrahiyi zorlaştıracaktır. Bu nedenle ben hastalarıma bu tür bir işlem yapacaksam genelde ameliyat tarihlerini regl dönemlerine göre planlamayı öneriyorum.

Ameliyat dönemi planlaması yaparken bir faktör de mevsimsel değişiklikler oluyor. Örneğin ameliyatlı doku birkaç hafta şiş olacağı için soğuk uygulama hasta için her zaman daha uygundur. Çoğu hasta yaz döneminde değil de kış döneminde ameliyatı tercih eder. Sıcak yaz aylarında ameliyat bölgesi daha fazla rahatsız edebilir. Dahası yaz ayları deniz, tatil planlaması açısından da yoğun geçer. Ameliyat sonrası belli bir süre yara izlerinin güneş görmesini istemeyiz. Rahat hareket imkanı kısıtlanabilir. Doğal olarak estetik cerrahi ameliyatlar yazın değil, kışın yoğunlaşır. Ben yazın ameliyat olmak isteyen hastalarıma şöyle tavsiyede bulunuyorum. Ameliyata bağlı yaralarınızın iyileşmesi Temmuz ayında da, Ocak ayında da aynıdır. Vücut için hangi mevsim olduğu fark etmez. Ancak sizin konforunuz açısından ve nekahat dönemini planlamanız açısından hangi dönem iyi siz karar verin. Örneğin öğretmen hastalarım tatil imkanlarının olduğu yaz aylarını tercih ederler.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]