Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Sağlık durumunuz ve ameliyat kararı arasında ilişki bulunuyor mu?

Sağlık durumunuz ve ameliyat kararı arasında ilişki bulunuyor mu?

Meme büyütme estetik amaçla yapılan bir ameliyattır. Böyle bir ameliyatı geçirebilmeniz için tamamen güvenli bir şekilde anestezi almanız esastır. Örneğin kalp bypass ameliyatı gibi hayati önemi olan bir işlemde hastanın sağlık durumu mükemmel olmasa da bazı riskler göze alınabilir. Çünkü ameliyat olunmadığı takdirde hayati bir tehlike söz konusudur. Ama hiçbir estetik ameliyatta böyle bir risk tolere edilemez.

Neyse ki meme büyütme ameliyatı düşünen hasta grubu genelde yirmili yaşlarda, genç ve tamamen sağlıklı kişilerdir. Bir ikinci grup hasta daha vardır ki onlar da otuzlu veya kırklı yaşlarında olup doğum sonrası memelerinde boşalma oluşmuş kişilerdir. Bu grup hastada da çoğunlukla anestezi almasına engel bir durum bulunmaz. Dolayısıyla hastalarımız büyük çoğunlukla uygun şekilde ameliyat olabilirler. Bazı ender durumlarda ameliyatı önermiyorum. Kanın pıhtılaşma bozukluğunun görüldüğü çoğunlukla genetik geçişli durumlar herhangi bir opsiyonel cerrahiye uygun değildir. Yine orta ve ileri derece karaciğer, böbrek, kalp rahatsızlıkları durumunda ameliyatı öneremiyorum.

Kısmen sağlık durumu olarak göreceğimiz bir durum da hamilelik durumu veya yakın zamanda hamilelik planları. Göğüs dokusunda emzirme ve süt sonrası ciddi değişimler, hacim farklılıkları olacağı için meme ameliyatını doğum sonrasına hatta memeden sütün kesildiği tarihin sonrasına bırakmak uygundur. Ayrıca doğum yapmış hastalarıma önerdiğim bir durum da eğer yakın zamanda yeni bir hamilelik planlıyorlarsa ameliyatlarını daha da sonraya bırakmaları. Bu ameliyatı ömrünüzde bir kez olacağınız bir işlem gibi düşünün diyorum. İki hatta üç kez memeden ameliyat olmak da mümkün tabii ama yukarıda saydığım konulara dikkat edilirse fazla sayıda ameliyat olma riskini de en aza indirmiş olursununz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]