Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
ONLİNE RANDEVU

Lütfen formu doldunuz...


Hamilelik Sırasında Operasyon Yapılabilir Mi?

Hamilelikte Meme Ameliyatı Yapılabilir mi?

Hamlelik sırasında herhangi bir meme ameliyatı yapılamaz. Ne memeyi büyütebiliriz, ne küçültebilir ya da dikleştirebiliriz. Hamilelik sırasında anne adayının vücudunda birçok değişiklikler olur. Hormonların etkisiyle meme dokusu büyür, memeler özellikle hamileliğin sonuna doğru süt için hazır hale gelirler. Bu dönemde annenin gördüğü göğüslerindeki irileşme, dolgunlaşmadır. Özellikle küçük göğüslü olan kişilerde bu durum oldukça hoşa da gider. Doğum sonrası emzirme döneminde de göğüsler sütün etkisiyle hep dolgun kalır. Emzirme dönemi bittikten sonra göğüslerde bu sefer ters yönde değişimler olur. Bu dönemde hamilelikte alınan kiloların da önemli bir kısmı geri verilmiştir. Süt de boşalınca göğüs dokusunda küçülme olur. Hatta bu küçülme o kadar belirgin olabilir ki hamilelik öncesi durumdan bile daha küçük göğüsler ortaya çıkabilir. Ne var ki göğüslerin büyük olduğu dönemde genişleyen deri tekrar eski durumuna dönemez. Bu durumun sonucunda ister istemez göğüslerde belli bir sarkma ve boşalmışlık görüntüsü oluşur.
Tüm bu yukarıda bahsettiğim değişimler bir süreç içinde oluşur. Bu süreç sırasında biz plastik cerrahlar meme dokusunu ameliyat etmeyi tercih etmeyiz, çünkü bu süre içinde sağlıklı bir teşhis koymak ve tedavi uygulamak mümkün değildir. Hatta çoğu zaman ben hastalarıma ön görülebilir bir gelecekte tekrar bir hamilelik planlıyorlarsa ameliyatı bu hamilelikten sonraya bırakmalarını öneririm. Doğum sonrası meme ameliyatı için en uygun dönem memeden sütün kesilmesi ve doğum öncesi vücut ağırlığına ulaşılmasından sonradır.
Bu konuda bahsettiklerim sadece meme ameliyatı için de geçerli değildir. Örneğin bana doğum sırasında karnını gerdirmek isteyen hastalar da geliyor. Doğumdan sonra sarkık bir karınla dolaşmak istemiyorlar. Bir dönem çok moda olan bu girişim artık tamamen terk edildi diyebilirim. Çünkü hemen doğum esnasında karın derisinde ne kadar bir sarkma olacağı, bu sarkmanın ne kadarının kendiliğinden düzeleceği, ne kadarının doğum sonrası süreçte kilo verme ile değişeceği bilinemez. Bu bilinmezliklere hemen doğum döneminden kaynaklanan bazı başka riskleri de eklediğiniz zaman karın germe işlemi için de biraz sabretmek gerektiği ortaya çıkıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]